W Polsce dwa razy więcej korupcji niż na Zachodzie

Z raportu firmy Ernst & Young wynika, że z korupcją spotkało się dwa razy więcej kierowników firm z Polski, niż z przedsiębiorstw działających w krajach rozwiniętych. Tylko jedna na siedem polskich firm postrzega korupcję za poważne zagrożenie dla biznesu.

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Ernst & Young uczestniczyło prawie 1,2 tys. przedstawicieli kadry kierowniczej największych korporacji z 33 krajów. Co czwarty ankietowany z firmy działającej w Europie Zachodniej ocenia zjawisko korupcji jako poważne zagrożenie dla biznesu. Takie zdanie ma jedynie 16% ankietowanych kierowników z Polski. Incydentu związanego z korupcją doświadczyła niemal co piąta polska firma (18%) i tylko co dwunasta (8%), działająca na rynkach rozwiniętych. Według 44% badanych z Polski i 69% z Europy Zachodniej nie trzeba płacić łapówek, żeby zdobyć lub utrzymać klienta. Odpowiednio 18% i 14% ma odwrotnie zdanie.

Większość (85%) badanych z rynków rozwiniętych uważa, że podejmowane działania mające na celu zwalczanie korupcji są skuteczne. W Polsce takie zdanie ma 54% ankietowanych. Dodatkowo 38% badanych z Polski uważa, że w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększył się poziom wykrywalności tego rodzaju przestępstw. Co trzeci ankietowany z Polski jest zdania, że poziom ten się zmniejszył. Wynik ten znacznie różni się od rezultatów badania dla rynków rozwiniętych, gdzie ponad połowa odpowiedzi dotyczyła wzrostu wykrywalności, a tylko 6% spadku. Statystycznie tylko co trzecia firma posiada procedury regulujące współpracę z funkcjonariuszami publicznymi. Połowa z nich jest przekonana o skuteczności procedur.

Firmy są również świadome roli jaką w walce z korupcją odgrywają dedykowane rozwiązania technologiczne. Jednak tylko połowa (52%) polskich firm uważa, że dysponuje wystarczającymi mechanizmami kontrolnymi, które mogą skutecznie zapobiegać korupcji wewnątrz organizacji. W Europie Zachodniej odsetek ten wynosi tylko 30%. "Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że istniejącej świadomości zagrożeń związanych z korupcją nie towarzyszą odpowiednie działania po stronie firm, mające na celu wprowadzenie mechanizmów przeciwdziałających tym ryzykom" - konkluduje Mariusz Witalis z działu Doradztwa Biznesowego Ernst & Young.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200