W Niemczech powstanie duża fabryka akumulatorów

Uruchomionemu niedawno w Polsce zakładowi wytwarzającemu elementy używane do produkcji akumulatorów – należącemu do belgijskiej firmy Umicore – przybędzie wkrótce groźny konkurent. Kilka dni temu ruszyła bowiem budowa olbrzymiej fabryki akumulatorów w Niemczech (w pobliżu Reutlingen-Kirchentellinsfurt), której właścicielem jest spółka joint venture założona przez firmy Porsche i Customcells.

Grafika: Porsche

Budowana przez spółkę Cellforce Group fabryka znajduje się na działce mającej powierzchnię prawie 30 tys. metrów kwadratowych i będzie produkować wysokowydajne ogniwa litowo-jonowe, których odbiorca będzie przemysł motoryzacyjny. Zakład produkcyjny ma zacząć działać z początkową mocą o wielkości co najmniej 100 MWh rocznie, a następnie zwiększyć ją do poziomu 1 GWh.

Szacuje się, że moc taka odpowiada wysokowydajnym ogniwom akumulatorowym napędzającym ponad 10 tys. samochodów. Jak czytamy w komunikacie prasowym, rząd centralny Niemiec oraz Badenia-Wirtembergia zdecydowały się wesprzeć ten projekt kwotą 60 mln euro.

Zobacz również:

  • Snowflake Polska świętuje trzecie urodziny
  • iPhone 15 z baterią odporniejszą na zużycie
  • Powstała technologia, która może zrewolucjonizować rynek samochodów elektrycznych

Wiadomo już iż po ukończeniu budowy spółka będzie pracować nad opracowaniem i produkcją całkowicie nowego standardu w dziedzinie wysokowydajnych ogniw akumulatorowych. Ma to być standard oparty na wykorzystaniu krzemu o jeszcze wyższej gęstości energii, pozwalający znacznie zwiększyć zasięgu pojazdów bez konieczności doładowywania akumulatora. Cellforce Group nawiązał już współpracę za znaną firmą BASF, która ma zaowocować powstaniem nowych materiałów używanych do budowy katod.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200