W Google Cloud pojawił się nowy silny komputer – tym razem kwantowy

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że w Europie ruszył pierwszy kwantowy komputer zbudowany przez firmę IBM. Zwolenników tego typy systemów obliczeniowych zainteresuje zapewne fakt, że Google również stawia na kubity i postanowił w ostatnich dniach wprowadzić komputer kwantowy do swojej chmury.

Google Cloud

Jest to komputer produkowany przez firmę IonQ (działający od pięciu lat amerykański start-up), który świadczy swe usługi za pośrednictwem chmury Google Cloud. Tym samym komputer taki znajduje się w ofertach trzech firm świadczących usługi chmurowe klasy hyperscale, gdyż wcześniej został wprowadzony do chmur AWS i Azure.

Opracowany przez firmę IonQ komputer to 11-to kubitowy system kwantowy. Działa on w ramach stworzonej przez Google platformy obliczeniowej Google Cirq, która bazuje w stu procentach na otwartym kodzie źródłowym. IonQ informuje, że pracuje nad jeszcze silniejszym komputerem kwantowych tej linii, który powinien pojawić się w chmurze Google Cloud jeszcze w tym roku. Będzie on zawierać procesor kwantowy mający do dyspozycji 32 kubity.

Zobacz również:

  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac
  • Google zapłacił miliardy za to, aby być domyślną wyszukiwarką na różnych urządzeniach

W Google Cloud będzie można programować systemy IonQ za pomocą kilku platform, w tym wspomnianej już Cirq, IBM Qiskit i Penny Lane. Niestandardowe integracje będą również możliwe za pośrednictwem interfejsów API IonQ. Jest to zgodne z przyjętą przez IonQ strategią, która polega na udostępnieniu systemu jak największej liczbie platform.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200