W Europie rośnie liczba ataków na indywidualnych użytkowników komputerów i smartfonów

Firma Allot opublikowała raport noszący nazwę „Cyber Threat Report Q1 2022”, który powstał w oparciu o dane zebrane od europejskich operatorów telefonicznych, dostawców internetu i usług chmurowych, którzy korzystają z oprogramowania Allot Network Secure. Wynika z niego, że w pierwszym kwartale 2022 roku firma Allot zarejestrowała w Europie ponad sześciokrotny wzrost cyberataków na użytkowników indywidualnych.

Grafika: Jack-Moreh/freerangestock

Według raportu próby zainfekowania telefonów i komputerów trojanami komputerowymi oraz oprogramowaniem adware były w pierwszym kwartale 2022 roku najczęstszymi formami cyberataków w Europie i stanowiły ponad 90% wszystkich działań podejmowanych przez cyberprzestępców. Firma Allot zarejestrowała i zablokowała w tym czasie ponad 2,3 miliardy ataków na użytkowników indywidualnych, co stanowi wzrost o 618% w porównaniu do podobnego okresu rok wcześniej.

Na szczycie listy z najczęściej wykorzystywanymi przez cyberprzestępców narzędziami są obecnie trojany komputerowe. Ataki z ich wykorzystaniem stanowiły aż 62 proc. wszystkich zablokowanych prób infekcji komputerów i telefonów. Bardzo niepokojący jest przy tym fakt, że przestępcy wykorzystują wiele trojanów, o których sądzono, że zostały już wyeliminowane. Są to takie zagrożenia, jak Beating Bian, trojan bankowy Coper czy Emotet (jedne z najniebezpieczniejszych złośliwych programów na świecie, które mogą zablokować komputer i telefon, a potem zażądać okupu).

Zobacz również:

  • EY: transformacja cyfrowa wciąż priorytetem dla firm
  • Raport „Computerworld TOP 200” od dziś dostępny w sprzedaży

Rośnie liczba ataków phishingowych i z wykorzystaniem trojanów bitcoinowych. Według raportu Allot, w Europie aż o 37 proc. wzrosła także liczba ataków phishingowych, które w pierwszym kwartale br. zostały zablokowane 64 miliony razy w porównaniu z 47 milionami rok wcześniej. Liczba zablokowanych ataków z wykorzystaniem trojanów bitcoinowych wzrosła o 600%.

Zagrożenia typu adware (czyli takie, który służy do wyświetlania niechcianych reklam) również dają się we znaki. Ataki wykorzystujące te narzędzia stanowiły w pierwszym kwartale aż 36 proc. wszystkich zablokowanych prób infekcji urządzeń użytkowników. Konsekwencje zainfekowania oprogramowaniem adware to nie tylko wyświetlanie irytujących reklam. Cyberprzestępcy bardzo często wykorzystują adware do nakłaniania nas do pobrania znacznie groźniejszego złośliwego oprogramowania.

W minionym kwartale nieco zmalała liczba ataków z wykorzystaniem strony Omnatuor.com, która jest automatycznie otwierana w przeglądarkach zainfekowanych specjalnym wirusem i wyświetla fałszywe komunikaty o błędach. Zwiększyło się za to wykorzystanie adware’a Fybian, który atakuje telefony z systemem Android przez gry, a potem wyświetla niechciane reklamy.

Źródło: prsolutions

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200