W Europie kończą się adresy IPv4

RIPE NCC - organizacja zarządzająca europejską pulą adresów IP - poinformowała, że wkrótce wyczerpie się pula będących w jej dyspozycji adresów IPv4. Pod koniec ubiegłego tygodnia RIPE NCC dysponowała już tylko ok. 10 mln takich adresów, po ich wykorzystaniu będzie przydzielać wyłącznie adresy IPv6.

Zdaniem Geofa Hustona, głównego naukowca Asia Pacific Network Information Center (APNIC) i cenionego specjalisty ds. protokołu IP, wyczerpanie adresów IPv4 nastąpi już we wtorek, 31 lipca. Prognozy Hustona warto traktować poważnie - w przeszłości już kilkakrotnie trafnie ocenił tempo wyczerpywania się adresów (precyzyjnie wyliczył m.in. moment wyczerpania się zasobów centralnej puli adresów IPv4 organizacji Internet Assigned Numbers Authority).

RIPE NCC przydzieliła w tym toku 27 mln adresów IPv6 - mogłoby się więc wydawać, że 10 mln starczy jeszcze co najmniej na kilka tygodni. Geof Huston spodziewa się jednak, że w najbliższym czasie europejscy operatorzy telekomunikacyjni wystąpią o przydzielenie im co najmniej 6 dodatkowych milionów adresów (3 mln trafią do 10 największych operatorów, kolejne 3 - do kilkudziesięciu mniejszych).

Dodajmy, że przedstawiciele RIPE NCC potwierdzili już, że zarządzana przez organizację pula adresów IPv4 już się wyczerpuje - aczkolwiek organizacja nie podała własnych prognoz co do tego, kiedy dokładnie się one skończą.

Ale niezależnie od tego, kiedy faktycznie to nastąpi, zjawisko to jest wyraźnym sygnałem dla firm działających w Europie - powinny one zintensyfikować prace nad migracją swoich systemów do protokołu IPv6. "Drugi z trzech największych rejestratorów wkrótce wyczerpie swoje zasoby [adresów IPv4 - red.]. Jestem przekonany, że moment ten będzie punktem zwrotnym, który przyspieszy odchodzenie od tego przestarzałego protokołu" - tłumaczy Owen DeLong, specjalista z zakresu IPv6 z firmy Hurricane Electric.

Dodajmy, że w protokole IPv4 wykorzystywane są 32-bitowe adresy, których w sumie było dostępnych 4,3 mld. Już kilkanaście lat temu, wraz z szybkim wzrostem liczby urządzeń podłączanych do Internetu, stało się oczywiste, że pula adresów z czasen się wyczerpie. Wtedy - pod koniec lat 90. - rozpoczęto prace nad kolejną wersją protokołu internetowego. IPv6 wykorzystuje adresy 128-bitowe, zaś ich pula jest praktycznie nieograniczona. Problem tylko w tym, że nowa wersja nie jest wstecznie kompatybilna z IPv4 - dlatego też do przeprowadzenia migracji niezbędna jest modernizacja infrastruktury informatycznej danej firmy czy organizacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200