W 75% europejskich przedsiębiorstw odtwarzanie po awarii może się nie powieść

Wyniki nowego badania sponsorowanego przez firmę EMC sygnalizują braki w infrastrukturze odtwarzania po awarii i tworzenia kopii zapasowych

Firma EMC opublikowała wyniki badania European Disaster Recovery Survey 2011 (Europejska ankieta dotycząca odtwarzania danych po awarii). Potwierdzają one, że 74% europejskich przedsiębiorstw nie jest pewna czy jest w stanie w pełni przywrócić sprawność systemu lub odtworzyć dane po awarii, a ponad połowa przedsiębiorstw (54%) utraciła dane lub doświadczyła przestoju systemów w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Badanie przeprowadzone przez niezależną firmę analityczną Vanson Bourne na zlecenie firmy EMC analizuje stan europejskiej infrastruktury tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania po awarii i ocenia predyspozycje przedsiębiorstw do skutecznego działania w obliczu utraty danych i przestojów systemów. Szczegóły w dokumencie: European Disaster Recovery Survey 2011: Data Today Gone Tomorrow: How Well Companies Are Poised For IT Recovery

Zobacz również:

  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Przyczyny utraty danych

Trzy najczęstsze przyczyny utraty danych i przestojów systemów to:

1. Awaria sprzętu: 61%

2. Awaria źródła zasilania: 42%

3. Awaria oprogramowania: 35%

Dla porównania 7% przypadków awarii systemów lub utraty danych było spowodowane klęskami żywiołowymi, a 8% było wynikiem sabotażu pracowniczego. Niezależnie od przyczyn, w reakcji na zaistniały incydent 44% organizacji zweryfikowało i zmodernizowało wdrożone procedury tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych po awarii. Ponadto 27% przedsiębiorstw zwiększyło wydatki na infrastrukturę obsługującą te procesy po wystąpieniu awarii.

"Badanie potwierdza dużą liczbę incydentów, w których przedsiębiorstwa zlekceważyły wagę planowania działań w obliczu incydentów, nawet tych najbardziej błahych. To, czy mamy do czynienia z typowymi incydentami, działaniami siły wyższej czy działalnością przestępczą, tak naprawdę nie ma znaczenia" -stwierdza Neil Fisher, wiceprezes instytutu Information Assurance Advisory Council (IAAC) - niezależnej organizacji non-profit, promującej sprawdzone procedury w zakresie zarządzania informacjami i zapewniania ich dostępności.

Na terenie Europy 49% przedsiębiorstw jest zobligowanych do opracowania planu odtwarzania danych po awarii procedurami ubezpieczeniowymi lub wymogami obowiązujących przepisów prawa. Jednak po wdrożeniu odpowiedniego podejścia do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych przedsiębiorstwa mogą uzyskać u ubezpieczycieli atrakcyjne zniżki.

Taśmy w odwrocie

Wyniki badania dowodzą, że przedsiębiorstwa przeznaczają średnio 10% budżetu informatycznego na tworzenie kopii zapasowych i odtwarzanie danych po awarii, a 29% firm ma poczucie, że poziom wydatków na ten cel jest zbyt niski. Technologia tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych po awarii w 40% przedsiębiorstw nadal opiera się na systemach taśmowych. Przeciętny roczny koszt transportu, magazynowania, testowania i wymiany taśm wynosi 74 000 EUR. W przypadku 10% przedsiębiorstw nadal korzystających z taśmowych systemów odtwarzania danych pracownicy zabierają kopie taśm ze sobą do domu.

Aż 80% przedsiębiorstw korzystających z taśm chce z nich zrezygnować, za główne przyczyny podając:

1. Szybkość odtwarzania danych: 39%

2. Szybsze tworzenie kopii zapasowych: 33%

3. Niską trwałość taśm: 26%

Przygotowanie się na typowe awarie lub poważniejsze incydenty należy rozpocząć od wdrożenia podejścia do tworzenia kopii zapasowych następnej generacji. Wyniki badania dowodzą, że po wystąpieniu awarii, firmy wydają więcej na tworzenie kopii zapasowych i odtwarzanie danych po awarii, jednak nic nie zwróci pieniędzy i czasu straconego podczas przestoju. Zapewniając lepszą przejrzystość problemów najczęściej występujących we współczesnych przedsiębiorstwach oraz wynikających z nich konsekwencji gospodarczych, przedsiębiorstwa mogą prewencyjnie zweryfikować swoje strategie tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania po awarii, aby spełnić wszystkie wymagania biznesowe.

Metodologia prowadzenia badań

W celu przeprowadzenia badania European Disaster Recovery Survey 2011: Data Today Gone Tomorrow: How Well Companies Are Poised For IT Recovery instytut Vanson Bourne przeprowadził wywiad wśród 1750 osób odpowiedzialnych za decyzje informatyczne w organizacjach sektora publicznego na terenie Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, krajów Beneluksu

i Rosji. Każda z organizacji zatrudnia od 250 do ponad 3000 pracowników i reprezentuje różne branże, od produkcji po sprzedaż detaliczną i usługi finansowe oraz telekomunikacyjne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200