W 2011 "zero okienka"

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld zapowiedział, że w 2009 roku w Polsce będzie funkcjonować tzw. jedno okienko. Po dwóch latach ma zostać one zastąpione przez system "zero okienka", czyli umożliwienie przedsiębiorcom założenia firmy przez Internet.

Od 1 kwietnia 2009 roku w Polsce ma funkcjonować tzw. jedno okienko - system, który umożliwia składanie wniosku (jednego, a nie czterech, jak to jest obecnie) o rejestracje firmy w jednym miejscu - urzędzie gminy. Będzie to jednak system przejściowy.

Z informacji Pulsu Biznesu wynika bowiem, że projekt II etapu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zakłada wprowadzenie w lipcu 2011 roku systemu "zero okienka", który umożliwi założenie firmy przez internet oraz stworzy ogólnodostępną platformę informatyczną z danymi o polskich przedsiębiorstwach - Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

W tym systemie wniosek będzie mógł być składany drogą elektroniczną na adres CEIDG z wykorzystaniem podpisu elektronicznego. "Ta platforma sama będzie realizowała resztę obowiązków, łącznie z przesyłaniem wniosków do urzędów skarbowych, Głównego Urzędu Statystycznego i ZUS-u" - powiedział Szejnfeld. Wiceminister dodał, że platforma będzie wspierała także budowanie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. "Każdy będzie mógł, również w drodze online, pozyskiwać z tej bazy informacje o firmach w Polsce" - powiedział Szejnfeld.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200