W 2011 roku będzie mniej wdrożeń systemów klasy ERP?

Z analiz firmy Forrester Research wynika, że mimo prognozowanych wzrostów wydatków na IT w 2011 roku spadnie liczba nowych inwestycji w zintegrowane rozwiązania wspierające zarządzanie.

Statystycznie tylko jedna na cztery firmy (25 proc.) planuje w 2011 roku przeprowadzenie wdrożenia nowego systemu klasy ERP, bądź poważną aktualizację lub rozbudowę posiadanego rozwiązania. Zdaniem ekspertów Forrester Research na początku ubiegłego roku skonkretyzowane plany w tym zakresie istniały w 29 proc. firm. Jednocześnie analitycy podkreślają, że tylko 3 proc. ankietowanych osób odpowiedzialnych za plany inwestycyjne w zakresie IT kategorycznie odrzuca realizację projektów związanych z rozwiązaniami klasy ERP. W zdecydowanej większości firm (72 proc.) nie istnieją żadne konkretne plany dotyczące oprogramowania ERP.

Eksperci spodziewają się jednak, że wiele firm będzie zmuszonych do unowocześnienia posiadanych systemów m.in. ze względu na rosnące koszty wsparcia starszych wersji oprogramowania. Z przeprowadzonych analiz wynika również, że niemal w co drugiej firmie korzystającej z oprogramowania klasy ERP funkcjonuje system w wersji odległej o co najmniej dwa wydania od wersji aktualnej.

Według analityków w ubiegłym roku na rynku ERP widoczne było silne odbicie po kryzysowym roku 2009. W 2011 roku spodziewać można się natomiast wielu zmian funkcjonalnych w najpopularniejszych systemach klasy ERP. Dodatkowe funkcjonalności, całkiem nowe wersje, czy nawet linie oprogramowania biznesowego zapowiadają m.in. przedstawiciele firm SAP, Oracle i Microsoft. Eksperci Forrester Research spodziewają się, że kolejne 12 miesięcy przyniesie m.in. rosnącą liczbę wdrożeń w modelu cloud computing. Popularne mają być również rozwiązania pozwalające na korzystanie z zaawansowanych możliwości systemu ERP z poziomu urządzeń mobilnych.

Czytaj też:

Przyszły rok w branży ERP oczami analityków

Microsoft Dynamics AX 6 będzie bardziej otwarty na rozwiązania firm trzecich

Optymistyczne prognozy dla branży IT na rok 2011

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200