Voice-over-LTE z problemami - klienci wolą aplikacje

Technologia umożliwiająca wykonywanie połączeń głosowych za pomocą sieci LTE stale się rozwija, ale napotyka mnóstwo przeszkód. Operatorzy nie wprowadzą jej na szeroką skalę przed 2015 rokiem. Jednocześnie coraz więcej użytkowników będzie korzystało na urządzeniach mobilnych z rozwiązań VoIP, w tym m.in. aplikacji takich jak Skype. Analizę w tej sprawie przedstawili eksperci z Infonetics Research.

LTE to nowy standard bezprzewodowego przesyłu danych, który powoli adoptuje się na świecie. Ze względu na małe pokrycie nadajnikami nawet rozwiniętych państw, urządzenia obsługujące łączność LTE muszą mieć także modemy starszego typu. W naszym kraju nadajniki obsługujące ten standard łączności czwartej generacji obsługują na razie Plus oraz Cyfrowy Polsat, a klienci pozostałych sieci czekają na rozbudowę infrastruktury.

Jednak sieć LTE na świecie, zwłaszcza w USA, stale się rozwija. Obecnie operatorzy korzystają z rozwiązań hybrydowych, gdzie obok transmisji danych LTE użytkownicy mogą wykonywać połączenia w tradycyjny sposób za pomocą starszych generacji sieci. Urządzenia podczas surfowania po sieci poprzez LTE wyłączają modemy 3G i 2G w celu oszczędzania energii, a uruchamiają je dopiero w momencie odebraniu informacji o nadchodzącym połączeniu.

Zobacz również:

  • Lenovo i Motorola z zakazem sprzedaży w Niemczech
  • VoLTE w praktyce - czy warto korzystać z tej technologii?

Jednocześnie coraz więcej użytkowników decyduje się na korzystanie z rozwiązań typu VoIP lub internetowych komunikatorów, takich jak Skype czy Fring, zamiast wykonywać klasyczne połączenia. Przewagą takich rozwiązań jest wykorzystanie nie tylko sieci komórkowej, ale też połączenia Wi-Fi. Co więcej, internetowy komunikator zainstalowany na smartfonie umożliwia prowadzenie rozmów głosowych i wideo nie tylko między urządzeniami mobilnymi, ale też z łączenie się z klasycznymi komputerami.

Prowadzone są jednak prace nad pełnym przejściem operatorów na LTE, ale największym problemem przy wprowadzaniu na szeroką skalę rozwiązania Voice-over-LTE (głos przez LTE, VoLTE) są kwestie biznesowe i opłacalności inwestycji. Rozwiązanie łączące przesył danych przez LTE i wykonywanie połączeń przez starsze sieci sprawdziło się znacznie lepiej, niż przewidywano.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200