Vodafone wybrał Windows Mobile

Vodafone wybrał oprogramowanie firmy Microsoft jako trzecią platformę dla swoich mobilnych telefonów. Tym samym Windows Mobile dołączy do dwóch systemów operacyjnych (Symbian i Linux), które Vodafone będzie stosować w swoich rozwiązaniach przez najbliższe pięć lat.

Vodafone zapowiedział już na początku br., że zmniejszy liczbę systemów operacyjnych wspierających jej produkty z 15 do dwóch lub trzech. Obecnie jest już jasne, że tym trzecim systemem będzie Windows Mobile.

Vodafone nie miał zbyt dużego wyboru innych platform oprócz Symbian OS, Linuksa i właśnie Windows Mobile. System operacyjny znany jako Palm OS, kupiony przez Access Co., jest obecnie oparty na Linuksie. Vodafone sprzedaje też urządzenia BlackBerry, które pracują pod kontrolą oprogramowania opracowanego przez twórcę tego rozwiązania, firmę Research In Motion.

Zobacz również:

  • Intel i Vodafone stworzą zestawy układów Open RAN
  • Z usługi Google One zniknie funkcja VPN

Większość producentów telefonów przenośnych stosuje firmowe oprogramowanie, które przez lata było wiele razy ulepszane i modyfikowane, tak iż obecnie operatorzy mają sporo kłopotów, chcąc wprowadzić do swoich ofert nowe usługi oparte na takich telefonach. Vodafone wybrał oprogramowanie Symbian i Microsoft również dlatego, że są to platformy, dla których aplikacje tworzy wiele niezależnych producentów oprogramowania. Podobnie ma się sprawa z systemem operacyjnym Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200