Vobis planuje debiut na giełdzie

Dołączy tym samym do innych dystrybutorów - Pronox Technology i Komputronik - którzy weszli lub zamierzają wejść na warszawski parkiet w tym roku. Ta szczecińska firma prowadzi ogólnopolską sieć sklepów firmowych i partnerskich (łącznie 160). Vobis jest także producentem komputerów, jak inny jej konkurent - NTT Systems - notowany na giełdzie od tego roku.

Zapewne - podobnie jak Pronox (30 mln zł z publicznej emisji) i Komputronik (40 mln zł) - środki pozyskane z Giełdy Papierów Wartościowych Vobis zechce wykorzystać na rozwój sieci sprzedaży (co roku 15 nowych sklepów własnych i 25 partnerskich), rozbudowę bazy logistycznej i zwiększenie mocy produkcyjnych, jak NTT System (50 mln zł). W wywiadzie dla Parkietu, Tomasz Kordas, wiceprezes Vobisu zapowiadał także wejście w 2008 r. na rynki czeski i słowacki.

NTT chce produkować nawet 1,3 mln zł rocznie na rynek polski i europejski. Pronox także chce wybudować własną fabrykę telewizorów LCD i odtwarzaczy DVD. Na giełdę wybiera się inny producent sprzętu - produkujący komputery dla Optimusa - Zatra.

Klientami Vobisu są przede wszystkim osoby prywatne oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Oprócz sieci punktów sprzedaży, za atut Vobisu uważana jest także rozwinięta sieć punktów serwisowych. Ogólnopolski system serwisowy ma dawać klientom firmy poczucie pewności i bezpieczeństwa. Usterkę można zgłosić w każdym sklepie. W 2006 roku przychody ze sprzedaży towarów w Vobisie wyniosły ok. 660 mln zł.

***

Więcej o spółkach IT planujących debiut giełdowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200