VoLTE w praktyce - czy warto korzystać z tej technologii?

VoLTE to standard komunikacji w sieciach komórkowych. Jest przydatnym akcesorium, o którym często zapominamy. Czy warto korzystać z VoLTE? Jakie wady i zalety ma ta technologia?

Telefony komórkowe znacząco zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat. Nie zmieniła się jednak ich główna funkcjonalność, a więc sposób w jaki wykonujemy połączenia telefoniczne oraz wysyłamy wiadomości SMS.

Czym jest VoLTE i dlaczego warto z niego korzystać?
Źródło: Hassan OUAJBIR / Unsplash

Czym jest VoLTE i dlaczego warto z niego korzystać?

Źródło: Hassan OUAJBIR / Unsplash

Oczywiście na przestrzeni lat zmieniły się standardy łączności - pojawiły się sieci 3G, 4G i 5G, a operatorzy udostępnili nielimitowane plany taryfowe pozwalające na rozmowy, smsy, mmsy oraz transmisję danych taryfowych, ale samo przyłożenie telefonu do ucha i rozmowa wygląda tak samo jak na początku XXI wieku.

Zobacz również:

  • Więcej szybkiego internetu w całej Polsce
  • 5G to nie tylko smartfony - jakie technologie skorzystają?

W praktyce mało kto zastanawia się w jaki sposób nasz smartfon komunikuje się ze stacją bazową i przesyła dane dalej - do naszego odbiorcy.

Wszyscy duzi operatorzy sieci komórkowej w Polsce oraz przeważająca większość smartfonó wydanych na przestrzeni ostatnich 4 lat posiada technologię VoLTE. To niezwykle przydatna funkcja, która niejednokrotnie pozytywnie wpływa na jakość rozmowy.

VoLTE to połączenia głosowe wykonywane za pośrednictwem sieci 4G LTE. Można nawiązać połączenie za pośrednictwem sieci LTE zamiast korzystać ze "standardowej" sieci 2G/3G.

Czym jest VoLTE (Voice over LTE)?

VoLTE to protokół komunikacji bezprzewodowej wykorzystywany do wykonywania połączeń głosowych. Znana z imponująco wysokich prędkości, technologia VoLTE jest wykorzystywana przez miliardy ludzi na całym świecie do wykonywania połączeń głosowych za pośrednictwem sieci komórkowej 4G. VoLTE oferuje również większy zasięg i szybszy transfer danych niż sieci 2G i 3G.

Nowoczesne smartfony mają domyślnie aktywowaną funkcję VoLTE, choć możesz ją wyłączyć, co najczęściej sygnalizowane jest odpowiednią ikoną na pasku powiadomień (w urządzeniach z Androidem).

Aktualnie wszystkie nowsze iPhone'y oferują VoLTE, ale na rynku znajdziemy nadal sporo tanich urządzeń z Androidem bez wsparcia dla tej technologii. Dotyczy to głownie najtańszych modeli oraz sprzętu przeznaczonego na rynki rozwijające się.

VoLTE to niezwykle popularna technologia
Źródło: NordWood Themes on Unsplash

VoLTE to niezwykle popularna technologia

Źródło: NordWood Themes on Unsplash

Podczas wykonywania połączenia VoLTE można jednocześnie korzystać z danych do połączeń i pobierania danych z sieci, co nie było przedtem dostępne. Przy wykonywaniu połączenia przerywany był strumień odpowiedzialny za transmisję danych, a więc urządzenie traciło dostęp do sieci, co uniemożliwiło np. nawigowanie online. VoLTE szybko okazało się jedną z najlepszych funkcji usprawniających połączenia głosowe na całym świecie, które zaprezentowano na przestrzeni ostatnich 20 lat.

VoLTE wpływa na jakość połączeń

VoLTE znacząco zwiększa przepustowość transmisji danych, co pozwoliło operatorom i producentom telefonów komórkowych znacząco poprawić jakość dźwięku wprowadzając algorytmy nazywane jako HD Voice.

Statystycznie VoLTE zapewnia trzykrotnie wyższą jakość połączeń, niż w przypadku 3G oraz aż sześciokrotnie wyższą, niż w przypadku sieci 2G. Przekłada się to na czystszy głos, wyciszenie otoczenia oraz eliminację szumów i trzasków powstałych podczas transmisji danych.

Lepszy czas pracy na baterii

Smartfony bez VoLTE lub z wyłączoną technologią VoLTE aktualnie i tak korzystają z sieci 4G lub nawet 5G do przesyłania danych. W momencie nadejścia połączenia lub próby wykonania połączenia muszą one bardzo szybko przełączyć się na znacznie starszą sieć 3G (obecnie wygaszaną w naszym kraju) lub 2G. Rozwiązanie to wykorzystuje dużą ilość energii potrzebnej na szybką zmianę technologii.

VoLTE pozwala korzystać z Internetu podczas rozmowy
Źródło: Frederik Lipfert / Unsplash

VoLTE pozwala korzystać z Internetu podczas rozmowy

Źródło: Frederik Lipfert / Unsplash

Dzięki VoLTE telefon nie przełącza się na 3G, nawet jeśli prowadzisz rozmowę, oszczędzając w ten sposób baterię. Dodatkowo możliwe jest stałe utrzymywanie aktywnej transmisji danych w tle, przez co można pobierać aktualizacje oprogramowania, korzystać z popularnych aplikacji, mediów społecznościowych czy przeglądać internet.

Większy zasięg i lepsza łączność

Wraz z wysoką dostępnością sieci 4G na całym świecie wykorzystanie VoLTE stało się naturalnym elementem ewolucji sieci komórkowej.

Niektóre sieci 4G działają w paśmie 800 MHz, które może zapewnić szerszy zasięg w porównaniu do widma 2G lub 3G. Widmo to może nawet przenikać przez masywne obiekty, z czym poprzednie generacje miały trudności.

Z tego właśnie powodu dzięki technologii VoLTE na przestrzeni ostatnich lat pozbyliśmy się problemów z zanikającym zasięgiem np. w garażach podziemnych, piwnicach czy windach.

Wygodne wideokonferencje poprzez VoLTE

VoLTE zostało zoptymalizowane w celu wykonywania wieopołączeń lub wideokonferencji z wykorzystaniem danych pakietowych i łączności bezprzewodowej.

Telefony kompatybilne z 4G VoLTE obsługują połączenia wideo wbudowane w ich system połączeń. Co więcej, 4G VoLTE oszczędza baterię podczas połączeń wideo. To powiedziawszy, można czatować wideo ze znajomymi lub współpracownikami bez obawy o słabą jakość, kompatybilność z danym urządzeniem (np. FaceTime od Apple), szybko zużywający się pakiet danych czy też rozładowującą się w mgnieniu oka baterię naszego urządzenia.

VoLTE pozwala na wykonywanie telekonferencji
Źródło: Ben Collins / Unsplash

VoLTE pozwala na wykonywanie telekonferencji

Źródło: Ben Collins / Unsplash

VoLTE ma swoje ograniczenia

Podczas gdy VoLTE przynosi mnóstwo korzyści dla usług telefonii komórkowej, istnieją również pewne wady związane z tą technologią. Oto niektóre z ograniczeń i wyzwań związanych z usługami VoLTE.

Ograniczenia połączeń HD Voice

Podczas gdy połączenia VoLTE zapewniają połączenia w wysokiej rozdzielczości, funkcja ta jest ograniczona do połączeń między dwoma telefonami obsługującymi VoLTE, które na dodatek zostały certyfikowane i są wspierane przez operatora. Jeśli jeden telefon obsługuje VoLTE, a drugi nie, połączenie będzie miało standardową jakość, a nie HD, co w przypadku smartfonów z Androidem bardzo często sygnalizowane jest poprzez brak ikony HD podczas rozmowy.

VoLTE wymaga dostępu do Internetu

Z VoLTE nie skorzystamy również bez dostępu do danych pakietowych. Połączenia VoLTE wymagają do działania połączenia danych lub sygnału 4G. W przeciwnym razie nie będzie można wykonywać połączeń HD ani korzystać z Internetu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200