Visual Studio 2010, czyli nowe narzędzie dla programistów internetowych

Doskonale znanym problemem dla każdego programisty ASP.NET są identyfikatory kontrolek po stronie klienta. Dostęp do nich często był bardzo istotny przy wykorzystaniu JavaScript i potrafił sprawić pewne problemy. Teraz otrzymujemy pewną kontrolę nad tym, jak będą generowane identyfikatory po stronie klienta, za sprawą właściwości ClientIDMode. Oprócz tego, kontrolka do tworzenia wykresów, wcześniej udostępniona jako dodatek, staje się integralną częścią ASP.NET 4. Dodano także nowe szablony projektów oraz poprawiono wybrane kontrolki. Najnowsza wersja ASP.NET zawiera MVC 2, który wprowadza takie nowe elementy, jak grupowanie kontrolerów oraz widoków w odizolowane od siebie obszary, ułatwiając tym samym zarządzanie złożonym projektem.

Łatwiejsza instalacja aplikacji

Czytaj też:

Zapraszamy na serwis dla programistów developers.computerworld.pl poświęcony tworzeniu i jakości oprogramowania oraz narzędziom programistycznym.

Bardzo wiele poprawiono w kwestii wdrażania aplikacji. Wcześniej taka operacja wymagała wielu osobnych czynności, a mianowicie: uruchomienia bazy danych, ustawienia odpowiedniej konfiguracji, skopiowania plików. Teraz te wszystkie operacje ma usprawnić IIS Web Deployment Tool (MsDeploy.exe). Pozwala on na utworzenie archiwum zawierającego wszystkie potrzebne składniki, które potem mogą być skopiowane i automatycznie wdrożone na serwerze. Dzięki temu proces instalacji aplikacji się skrócił i jest mniej podatny na błędy.

Udoskonalenia w .NET Framework oraz IDE

Zmiany, które nastąpiły w ASP.NET często nie byłyby możliwe, gdyby nie usprawnienia w Visual Studio oraz w samym .NET Framework 4. Ostatnie jego wersje, czyli 3.0 i 3.5, tak naprawdę bazowały cały czas na wersji 2.0. Natomiast zmiany w .NET 4 wydają się bardziej znaczące w stosunku do dwóch ostatnich poprzedników. Za sprawą In-Process Side-by-Side Execution jest możliwe uruchomienie kodu skompilowanego przy pomocy starszej wersji .NET Framework w ramach tego samego procesu co kod wersji 4. Dodano także funkcjonalność monitorowania zużycia procesora oraz pamięci w ramach wybranego AppDomain. Zmiany nastąpiły też w Garbage Collector. Jednak chyba najważniejsze elementy, to nowy model dla programowania równoległego oraz wprowadzenie środowiska uruchomieniowego dla języków dynamicznych (Dynamic Languages Runtime). Samo Visual Studio natomiast pozwala na dużo lepsze wyszukiwanie błędów. Łatwiej poruszać się po hierarchii wywołania metod (wprowadzono bardzo przydatny, "przyklejany" pogląd zmiennych) oraz analizować przebieg wykonania transformat XSLT.

Strategia Microsoftu

Firma z Redmond, dostarczając coraz to doskonalsze narzędzia dedykowane do programowania pod Windows, chce popularyzować swoją rodzinę systemów operacyjnych i innych produktów serwerowych. Stawiając na wzajemną integrację swoich rozwiązań, Microsoft będzie chciał pokonać konkurencję. Jego szanse rosną ze względu na niepewność związaną z przyszłością produktów serwerowych Suna, a wraz z nimi systemu Solaris, wynikającą z przejęcia tej firmy przez Oracle. Powszechność wśród programistów produktów oraz narzędzi Microsoftu także dobrze rokuje najnowszemu Visual Studio i kolejnej wersji .NET Framework.


TOP 200