Vista stymuluje obroty na rynku półprzewodników

Pojawienie się na rynku systemu operacyjnego Vista (Microsoft) oraz spadające ceny pamięci RAM powodują, że rynek półprzewodników ma się całkiem dobrze.

Stowarzyszenie SIA (Semiconductor Industry Association) opublikowało w ostatnim tygodniu czerwca raport w którym można przeczytać, że obroty na rynku półprzewodników wzrosły w maju br. (w porównaniu z majem 2006 r.) o 2,4% i wyniosły 20,3 mld USD. Porównując natomiast wyniki uzyskane w pierwszych pięciu miesiącach 2006 i 2007 roku, obroty wzrosły o 3,1%. Obroty na rynku półprzewodników rosną również dlatego, że użytkownicy kupują coraz więcej pamięci flash/NAND.

Z raportu można się też dowiedzieć, że przeciętna wielkość pamięci DRAM zainstalowanej w komputerach PC wzrosła z 772 MB (w zeszłym roku) do 1180 MB (w tym roku). Użytkownicy instalują w swoich komputerach coraz więcej pamięci DRAM, ponieważ ich cena spadła przez ostatni rok o ok. 35%.

Zobacz również:

  • Nowe smartfony z Androidem zaoferują do 24 GB pamięci RAM
  • Apple ogranicza koszty produkcji 15-calowego MacBooka Air

Jednym z czynników, który napędza obroty na rynku pamięci DRAM, jest system operacyjny Vista. W opinii analityków system ten nie tylko wymaga większych pamięci, ale (inaczej niż poprzednie wersje systemu Windows) potrafi dużo lepiej wykorzystać dużą pamięć operacyjną.

Prognozy mówią, że w 2008 r. w komputerze PC będzie się znajdować przeciętnie 1,5 GB pamięci DRAM. I chociaż obecnie można jeszcze spotkać na rynku komputery PC, które zawierają w standardowej konfiguracji 512 MB pamięci DRAM, to wielu dostawców zaleca, aby zwiększyć pamięć do pojemności 2 GB .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200