Vista = gwóźdź do trumny antispyware'u

Wiadomo już, że z nadchodzącym systemem operacyjnym Microsoftu zostanie zintegrowany Windows Defender (wcześniej: Windows AntiSpyware). Analitycy z Gartnera twierdzą, że taki ruch będzie gwoździem do trumny producentów oprogramowania wykrywającego spyware.

Windows Vista ma szansę być pierwszym OS-em, w którym gigant z Redmond raz na zawsze rozprawi się z aplikacjami szpiegującymi ruchy użytkownika. Pomoże w tym Windows Defender, ale również przeprojektowany Internet Explorer i lepsze zabezpieczenia w samym systemie operacyjnym (patrz też jednak: "Gdzie Vista nie może, tam... Symanteka pośle?").

Zdaniem Johna Pescatore, specjalisty z Gartnera, z Vistą wreszcie uda się zapanować nad spyware. Szacuje się bowiem, że na świecie aż cztery z pięciu komputerów mają zainstalowane oprogramowanie szpiegujące.

Mechanizmy bezpieczeństwa na pewno spodobają się użytkownikom, ale raczej nie dadzą powodów do radości producentom antispyware'u, postuluje Pescatore. Microsoft przypadkiem stworzył rynek w którym w 2004 roku przychody sięgały 97 milionów dolarów (szacunki IDC). Z premierą Windows Vista ten rynek przestanie się rozwijać, a ostatecznie - zapewne zniknie...

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200