Vista + Wi-Fi - warto przejrzeć opcje poboru mocy

Panel zarządzający poborem mocy w Windows Viście jest o wiele bardziej rozbudowany niż w Windows XP. Jednak z opcjami dotyczącymi Wi-Fi lepiej nie eksperymentować - chyba że chcemy skrócić czas pracy naszego notebooka na baterii.

W przypadku połączeń Wi-Fi, które powinny zostać zrealizowane przy jednoczesnym oszczędzaniu energii (podczas pracy na baterii), Vista ma możliwość przełączenia karty w tryb "uśpienia sieci".

Przed wersją RTM (oto opis wersji polskiej i angielskiej) domyślnym ustawieniem było "Medium Power". Obecnie standardem jest "Maximum Power" ("Maksymalna wydajność").

Vista + Wi-Fi - warto przejrzeć opcje poboru mocy

Ekran zarządzania poborem mocy w Windows Viście

W trybie "uśpienia sieci" ("Średni poziom oszczędzania energii") karta Wi-Fi prosi punkt dostępowy lub router o przesyłanie danych rzadziej, ale w większych paczkach. Dzięki temu moduł może dłużej "odpoczywać", czyli pobiera mniej energii elektrycznej.

Niestety, taka jest teoria, ale w praktyce bywa bardzo różnie: starsze punkty dostępowe nie rozumieją komend wydawanych przez kartę, co w efekcie prowadzi do gubienia i konieczności retransmisji pakietów - czyli do większego poboru mocy.

Dlatego wszyscy użytkownicy, którzy ekscytowali się dłuższym czasem pracy na baterii w Viście RC1/RC2 niż w Windows XP, w wersji RTM powinni zainteresować się ustawieniami modułu Wi-Fi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200