Virgin Orbit ogłosiło upadłość

Spełniły się przewidywania obserwatorów życia gospodarczego - Virgin Orbit (amerykańska firma specjalizująca się w wysyłaniu małych satelitów komunikacyjnych, które krążą wokół Ziemi na niskich orbitach) złożyła wczoraj do U.S. Securities and Exchange Commission (amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd) wniosek o upadłość.

Grafika: Virgin Orbit

Złożenie wniosku następuje po kilku tygodniach od momentu, gdy firma zaczęła pierwszy raz sygnalizować, że jej kondycja finansowa pozostawia wiele do życzenia. Zapowiedziała też wtedy, że przystępuje do radykalnych zwolnień personelu.

Firma Virgin Orbit powstała w 2017 roku, wyodrębniając się wtedy ze spółki Virgin Galactic, której podstawowym celem pozostaje do dzisiaj organizowanie turystyki kosmicznej. Są to tzw. suborbitalne loty oferowane bogatym osobom, które poszukują mocnych, w tym przypadku kosmicznych wrażeń. Virgin Orbit miał stawić czoła takim gigantom technicznym jak SpaceX i wystrzeliwać w kosmos niewielkie satelity komunikacyjne. Firma przyjęła przy tym założenie, że obiekty takie będą wystrzeliwane nie z naziemnych wyrzutni, ale z przerobionego do tego celu samolotu transportowego, Cosmic Girl, który może startować ze standardowego lotniska.

Zobacz również:

  • Nowa infrastruktura – nowe możliwości

Z czasem okazało się jednak, że koszty takiego przedsięwzięcia są tak duże, że firma nie może ich udźwignąć. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji stała się upadłość. Według analityków, Richard Branson będzie teraz dążyć do sprzedaży całej firmy lub większości jej aktywów, tak aby spłacić długi, zadowolić wierzycieli i w miarę spokojnie zakończyć działalność.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200