Verizon dokłada swoją cegiełkę do walki z koronawirusem

Naukowcy na cały świecie opublikowali już kilkadziesiąt tysięcy artykułów opisujących wyniki swoich badań nad paraliżującą wszystkich pandemią koronawirusa COVID-19. Wiedząc o tym jak dużo to jest informacji i specjalistycznych danych, i jak trudno jest do nich dotrzeć oraz analizować, Verizon opracował rozwiązanie ułatwiające to zadanie.

Mowa o projekcie open source noszącym nazwę Vespa. Jest to projekt klasy Big Data, czyli taki, który jest przygotowany do obsługiwania potężnych zbiorów danych. Głównym elementem projektu Vespa jest silnik wyszukujący informacje dotyczące tego groźnego koronawirusa, noszący nazwę COVID-19 Search.

Silnik operuje na potężnym zestawie danych COVID-19 Open Research Dataset. To jeden z największych tego typu zestawów danych na świecie, które jest w stanie pomóc badaczom zaangażowanym w walce z koronawirusem dotrzeć do potrzebnych im informacji.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?

Verizon zapowiada, że baza danych COVID-19 Open Research Dataset będzie aktualizowana na bieżąca co tydzień, tak aby oferowała naukowcom najbardziej aktualne informacje dotyczące tego zagrożenia. Będą to więc wszystkie opracowania dotyczące koronawirusa, publikowane na całym świecie w uznanych naukowych i medycznych serwisach.

Vespa różni się tym od innych wyszukiwarek tego typu, że łączy kilka różnych metod, dzięki czemu jest w stanie znaleźć najlepszą odpowiedź na zadane jej pytanie. Narzędzie łączy więc wyszukiwanie określonych fraz tekstowych z wyszukiwaniem strukturalnym oraz eksploracją bazującą na podobieństwie semantycznym.

Ważne jest też to, że bardziej zaawansowani technicznie użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do danych za pośrednictwem dołączanego do własnych aplikacji specjalnego interfejsu API. Zainteresowani takim rozwiązaniem użytkownicy mogą już pobierać realizujący to zadanie kod i uruchamiać bazującą na nim aplikację na własnym serwerze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200