VeriSign umożliwia testowe rejestrowanie nazw domen już w 70 językach

Zakres testowego rejestrowania domen, zawierających znaki należące do różnych języków, nie mieszczące się w standardowym zestawie języka angielskiego (ASCII), został rozszerzony o większość znaków z alfabetów krajów zachodnio- i wschodnioeuropejskich.

VeriSign, firma zarządzająca rejestracją domen najwyższego rzędu, rozszerzyła zakres testowego rejestrowania domen zawierających znaki należące do różnych języków, nie mieszczące się w standardowym zestawie języka angielskiego (ASCII), o ponad 65 narodowych języków.

Większość nowo akceptowanych języków to języki zachodnioeuropejskie, takie jak francuski, grecki, niemiecki, hiszpański, portugalski oraz wschodnioeuropejskie, w tym m.in. polski, armeński, bułgarski, macedoński i rosyjski. VeriSign dopuścił także do rejestracji znaki występujące w bardziej egzotycznych alfabetach, np. znaki z Euskara, języka hiszpańskich Basków, i Esperanto.

Zobacz również:

  • OVHcloud Engage – budowanie ekosystemu chmury oznacza wspólne korzyści

Przypomnijmy, że pierwsze testy adresów zawierających znaki nie znajdujące się w alfabecie łacińskim rozpoczęto już w listopadzie ub.r. Dotyczyły one domen chińskich, japońskich i koreańskich, których chęć zarejestrowania zgłosiło już do tej pory ponad 800 tys. właścicieli.

Domeny ze znakami narodowych alfabetów są na razie rejestrowane i testowane w kontrolowanym środowisku i nie są dostępne internautom. Dopiero kolejna faza testów będzie przebiegać w globalnej sieci. Prace nad tym mają potrwać do ok. połowy roku.

Tymczasem w marcu do testów mają dołączyć nazwy domenowe w pozostałych językach azjatyckich, a pod koniec kwietnia w językach bliskowschodnich, w tym arabskim i hebrajskim.

***

VeriSign rozpoczyna kolejną fazę testów nazw domenowych z narodowymi znakami

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200