Vademecum overclockera

Krótka historia podkręcania

Podkręcanie stało się także jednym z powodów zażartej wojny między Intelem i AMD. Po początkowych sukcesach Celeronów Intela zaczęły wygrywać Athlony AMD, by na krótko oddać znów pole Pentium III. Kolejnym etapem była największa wpadka Intela - Pentium 4, które okazało się ślepą uliczką w rozwoju procesorów. AMD w tym czasie nie popełniało błędów, wypuszczając bardzo dobrze podkręcające się Athlony 64 w odmianach do dwóch podstawek.

W tym momencie firma spoczęła na laurach, ignorując oznaki nadchodzącego zagrożenia - dwurdzeniowego procesora Intela Core 2. Gdy pojawił się na rynku, z miejsca wykazał ogromną przewagę wydajności nad układami AMD, a w dodatku niezwykłą podatność na podkręcanie. Odpowiedź AMD - zmiana podstawki na AM2 - okazała się kompletną klapą.

Legenda chipsetów

Obecnie pozostało dwóch liczących się producentów chipsetów - AMD i Intel, którzy zajmują się wytwarzaniem układów do płyt do własnych procesorów. W przeszłości bywało inaczej: takie firmy, jak VIA czy NVIDIA, potrafiły wytwarzać chipsety daleko lepsze od renomowanych konkurentów. Chipsety, podobnie jak procesory, mają swoja legendę - model Intel BX, który nie tylko przyćmił całą konkurencję, ale i napytał niezłej biedy własnemu producentowi - był tak dobry, że przez bardzo długi czas próby wprowadzenia jego następcy kończyły się niepowodzeniem.

Procesory nie tylko były znacznie wolniejsze od Core 2, ale też niemal się nie podkręcały. Sytuacja ta omal nie doprowadziła AMD do bankructwa, ale na szczęście dla rynku firma stopniowo odbiła się od dna.

Podstawka AM2+ i nowe układy nieco zmniejszyły dystans do Intela. Kiedy było już stosunkowo niedaleko, ten ostatni zaatakował Core i7 do podstawki LGA 1366, a następnie całą serią procesorów do podstawki LGA 1156. Wobec tego AMD znalazła nieco inną drogę do nabywców, głównie dzięki bardzo korzystnej cenie i nowym procesorom Phenom II i Athlon II. Obecnie wszystkie układy obu firm można podkręcać - tym mocniej, im niższy jest model.

Co, jak, kiedy i na czym podkręcać

W tabeli na górze strony znajdziecie odnośniki do artykułów, w których podpowiemy co, jak i kiedy podkręcać (w części poświęconej procesorom) i na czym to robić - w części poświęconej płytom głównym. Skoncentrowaliśmy się na najnowszych płytach z podstawkami AM3 do modeli AMD oraz LGA 1366 i LGA 1156 do produktów Intela. Nie uwzględniliśmy starszych rozwiązań (AM2 i AM2+ oraz LGA775).

Podkręcanie a pamięć RAM

Warto pamiętać, że dla ogólnej wydajności systemu duże znaczenie ma też - oprócz częstotliwości pracy procesora - przepustowość pamięci RAM. Im jest wyższa, tym lepiej. W opisywanych platformach stosowana jest wyłącznie pamięć typu DDR3. Na szczęście minęły już czasy sztywnych powiązań częstotliwości pracy pamięci z mostkiem północnym i magistralą, dzięki czemu każda nowoczesna płyta może współpracować z modułami pamięci o różnej przepustowości (częstotliwości pracy). Jeśli koszty nie stanowią dla ciebie problemu, kupuj zawsze pamięci pracujące z największą częstotliwością.

Powód jest prosty: obecnie schodzą z rynku i ze względu na ograniczenia konstrukcyjne nie mogą rywalizować z nowoczesnymi płytami głównymi. Poza tym opisywaliśmy je wielokrotnie.

Oddzielny artykuł poświęciliśmy innemu sposobowi na zwiększenie wydajności procesora, odpowiedniemu tylko w wypadku niektórych układów AMD - odblokowywaniu nieczynnych rdzeni.


TOP 200