VMWare vCloud Hybrid Service – hybrydowa chmura

Nowa usługa VMware pozwala na rozszerzenie prywatnej chmury firmowej do chmury publicznej. Dzięki temu bez kosztownych inwestycji w sprzęt można dowolnie rozszerzać zasoby IT. Całością infrastruktury można zarządzać z wykorzystaniem wspólnych narzędzi i dowolnie skalować. VMware vCloud Hybrid Service zdobywa coraz więcej klientów w USA, ale w Europie usługa ta wejdzie na rynek dopiero z końcem roku. Warto jednak już teraz zapoznać się szczegółowo z jej możliwościami.

Usługa vCloud Hybrid Service pozwala na rozszerzenie data center, aby sprostać rosnącym wymaganiom, które stają przed IT. Przyda się także do integracji kilku oddziałów organizacji oraz do wdrożenia planów disaster recovery. W łatwy sposób uruchomimy także nowe aplikacje bazujące na chmurze. Wszystkie te funkcje osiągniemy przy tym przechodząc z modelu kosztowego CapEx do OpEx. Miesięczna opłata za infrastrukturę i wykorzystane zasoby zastępuje w tym przypadku konieczność inwestycji w kolejne serwery i pamięć masową.

Firmy, które przekonały się już do zalet wirtualizacji z wykorzystaniem wirtualizatora VMware vSphere otrzymują narzędzie pozwalające na dowolne skalowanie zasobów na bazie usługi IaaS dostarczaną przez VMware.

Zobacz również:

Większe zasoby – te same narzędzia

Załóżmy, że firma uruchamia krytyczną aplikację w swojej prywatnej zwirtualizowanej chmurze, opartej na narzędziach VMware. Nagle wzrasta zainteresowanie aplikacją udostępnianą przez firmę, a co za tym idzie – na moc obliczeniową i zasoby dyskowe. Zamiast samodzielnie inwestować w kolejne komponenty, może zdecydować się na skorzystanie z zasobów chmury publicznej praktycznie „w locie”.

Nie wymaga to ani zmian w aplikacji, ani w architekturze sieciowej. Ponadto administratorzy chmur prywatnych nie muszą przy tym uczyć się stosowania nowych narzędzi oprócz prostego interfejsu webowego.

Sposoby dostępu do usługi

Zarządzanie zasobami dostępnymi w hybrydowej chmurze odbywa się poprzez konsolę webową – vCloud Hybrid Service Web. Administrator organizacji vCloud Director może korzystać z interfejsu programistycznego API w dotychczas stosowanych narzędziach, a także w vCloud Connector.

Konsola webowa jest podstawowym elementem dostępu i zarządzania do usług cloud. Pozwala na zarządzanie wirtualnymi centrami danych, konfigurację usług sieciowych oraz maszyn, zarządzanie cyklem życia maszyn wirtualnych. Konsola zapewnia także dostęp single sign on do portalu vCloud Director.

VMWare vCloud Hybrid Service – hybrydowa chmura

Rozszerzanie zasobów aplikacji w modelu hybrydowym

W vCloud Director administratorzy mogą przeprowadzić zaawansowane operacje zarządzania wirtualnymi data center, a użytkownicy końcowi maszynami wirtualnymi.

Do celów rozliczeniowych, informacji o stanie subskrypcji oraz dostępu do wsparcia technicznego przeznaczona jest konsola webowa o nazwie My VMware Account Management Console (My VMware).

VMware zapewnia też limitowany dostęp do API dla administratora organizacji, w celu zarządzania zasobami oraz migracji obciążenia.


TOP 200