VIA chce 'sklonować' Pentium 4

Tajwańska firma zamierza wprowadzić do produkcji procesor taktowany zegarem 2 GHz. Architektura tego układu ma być podobna do architektury Pentium 4.

Podczas odbywającej się w San Jose w USA konferencji Microprocessor Forum, przedstawiciele koncernu VIA zapowiedzieli stworzenie procesora taktowanego zegarem o częstotliwości 2 GHz. Układ ten, nazwany roboczo CZA, ma pojawić się na rynku na przełomie 2002 i 2003 roku. Najciekawszy jednak jest fakt, że VIA chce zbudować swój nowy procesor w oparciu o architekturę Pentium 4, produkowanego przez jednego z największych rynkowych rywali tajwańskiej formy - Intela. VIA CZA będzie zbudowany w technologii 0,10 mikrona.

Na Microprocessor Formum VIA zademonstrowała także próbne egzemplarze swoich nowych procesorów. Są to działające z prędkością 1,1 GHz do 1,5 GHz układy C5X oraz C5XL. Mają one trafić na rynek w pierwszej połowie przyszłego roku. Najszybszy produkowany obecnie przez VIA procesor taktowany jest zegarem 866 MHz.

Na razie nie jest jasne, w jaki sposób VIA zamierza "sklonować" Pentium 4. Według wypowiedzi przedstawicieli koncernu, CZA będzie wykorzystywał dokładnie ta samą architekturę co procesor Intela. Prawdopodobnie konieczne więc będzie zakupienie od amerykańskiego giganta licencji. Przypomnijmy jednak, że niedawno Intel i VIA wytoczyły sobie nawzajem procesy o naruszenie praw patentowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200