VIA Technologies produkuje płyty główne

VIA Technologies utworzyła nowy oddział VPSD (VIA Platform Solutions Division), który zajmuje się opracowywaniem architektury płyt głównych i uruchamianiem ich produkcji w firmach współpracujących z VIA. Płyty te mają być sprzedawane pod marką VIA Technologies.

VIA Technologies utworzyła nowy oddział VPSD (VIA Platform Solutions Division), który zajmuje się opracowywaniem architektury płyt głównych i uruchamianiem ich produkcji w firmach współpracujących z VIA. Płyty te mają być sprzedawane pod marką VIA Technologies.

Pierwszym i dotychczas jedynym produktem zaprezentowanym przez VPSD jest seria dziewięciu płyt głównych, wyposażonych w chipset P4X266, współpracujący z Pentium 4 i pamięciami DDR SDRAM. Najbardziej zaawansowana wersja PR22-R ma m.in. złącze dla modeli Pentium 4 z 478 wyprowadzeniami, zintegrowany kontroler RAID i obsługuje 6-kanałowy system dźwiękowy. Płyta VL33-S zawiera 423-pinowe gniazdo dla starszych wersji Pentium 4, zintegrowaną kartę dźwiękową klasy AC '97 i jest przeznaczona dla tanich modeli PC.

VIA szybsza od Intela

Decyzja o utworzeniu VPSD i wprowadzeniu po raz pierwszy płyt głównych pod marką VIA została wywołana ostatnim sporem z Intelem. Chipset P4X266 wprowadzono do sprzedaży w sierpniu br., ale już we wrześniu Intel wytoczył proces o naruszenie przez VIA praw patentowych. Intel ma obecnie w ofercie tylko zestawy układów i850 dla Pentium 4 i pamięci RAMBUS (które są znacznie droższe niż DDR SDRAM) oraz i845, obsługujące pamięci SDRAM (znacznie mniej wydajne niż DDR). Intelowskie chipsety dla DDR SDRAM będą dostępne najwcześniej w listopadzie br., a wprowadzenie wykorzystujących je płyt głównych jest planowane dopiero na początek 2002 r.

Proces wytoczony przez Intela przeciw VIA i zagrożenie podobnymi procesami przeciw producentom płyt wykorzystujących zestawy P4X266 spowodowało, że wśród największych tajwańskich firm wytwarzających płyty główne tylko Elitegroup Computer Systems zdecydowała się na wprowadzenie do oferty modeli P4X266. Nie uczynili tego inni producenci, mimo że VIA złożyła gwarancję ochrony prawnej i ubezpieczenia finansowego producentom, którzy po wprowadzeniu płyt głównych z chipsetem VIA przegraliby ewentualne procesy sądowe wytoczone przez Intela.

Lepszy wróbel w garści...

VIA postanowiła rozpocząć sprzedaż płyt głównych pod własną marką, aby wykorzystać nadarzającą się okazję i wypełnić lukę, która pojawiła się w ofercie Intela.

Należy jednak zwrócić uwagę, że w pewnym stopniu jest to zabieg formalny. VIA wprawdzie opracowała konstrukcję płyt, ale są one wytwarzane przez innych producentów, ponieważ firma nie ma własnych fabryk. Oznacza to, że nie następuje zwiększenie podaży płyt głównych, a jedynie wzrost różnorodności ich oferty.

VPSD oferuje wyłącznie płyty z chipsetem P4X266. Firma nie wprowadziła modeli płyt przeznaczonych dla procesorów AMD Athlon ani nawet dla własnych układów - procesorów C3. Przedstawiciele tajwańskiej firmy zapewniają jednak, że planują dostarczać również takie płyty. Oznaczałoby to jednak konkurencję VIA Technologies z własnymi klientami - odbiorcami chipsetów.


TOP 200