VIA C3 933 MHz

VIA wprowadziła do sprzedaży najszybszą wersję procesora C3 pracującego z prędkością 933 MHz.

VIA wprowadziła do sprzedaży najszybszą wersję procesora C3 pracującego z prędkością 933 MHz.

Układ wyposażono w znany już rdzeń EZRA, który pierwszy raz zagościł w C3 pracującym z zegarem 800 MHz. Rdzeń ten wykonany jest w technologii 0,13 mikrona, a sam procesor instaluje się w złączu standardu Socket370. Pamięć podręczna pierwszego poziomu ma pojemności 128 KB, a drugiego 64 KB. Szyna systemowa pracuje z częstotliwością 133 MHz.

Cechą charakterystyczną procesorów VIA jest ich niski pobór prądu i związana z tym niska temperatura podczas pracy, która eliminuje potrzebę stosowania wiatraka na radiatorze. Procesor ten nie jest jednak przeznaczony na rynek wymagających aplikacji graficznych czy najnowszych gier. Jest skierowany raczej do biur lub mniej wymagających użytkowników domowych.

Jednocześnie VIA poinformowała o opóźnieniach we wprowadzaniu na rynek zapowiadanego od dłuższego czasu procesora o kodowej nazwie Nehemiasz. Z początku procesor ten miał trafić na rynek w okolicach pierwszego kwartału 2002 roku. Teraz termin ten przesunięto na drugi kwartał przyszłego roku. Jeśli zapowiedzi VIA się sprawdzą, to C4 pod względem wydajności będzie dotrzymywał kroku konkurencji spod znaku AMD i Intela.

Cena C3 933 MHz prawdopodobnie będzie oscylowała w granicach ok 45 USD.


TOP 200