VAT na internet: Polska przed Trybunałem Europejskim

Przedstawiciele Unii Europejskiej przygotowują się do procesu, jaki jesienią wytoczą naszemu krajowi za złamanie prawa unijnego. Przypomnijmy, że zgodnie z dyrektywami UE Polska powinna wprowadzić podstawową stawkę VAT-u na internet. Tymczasem nasi parlamentarzyści uchwalili zwolnienie usług internetowych z podatku. Internet Standard informował o możliwości takiego procesu już w marcu br.

Informację podajemy za "Rzeczpospolitą". Polska stanąć ma przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości jesienią tego roku. Sprawa dotyczyć ma złamania prawa unijnego m.in. w opodatkowaniu internetu. Komisja Europejska zaznacza, że Polska tak jak inne kraje unijne powinna objąć usługi internetowe podstawową stawką podatkową (w naszym kraju wynosi ona 22%). Tymczasem podczas długiej walki o VAT na internet, Sejm ostatecznie przyjął zapis, zwalniający użytkowników końcowych i instytucje edukacyjne z podatku (dla firm wprowadzona została 22% stawka).

W marcu br. w wywiadzie dla Internet Standard Jonathan Todd, przedstawiciel Komisji Europejskiej, zajmujący się sprawami regulacji podatkowych w UE przestrzegał, że jeżeli od 1 maja br. nie wprowadzimy podstawowej stawki VAT-u na internet, czeka Polskę proces sądowy w Luksemburgu i bardzo wysoka grzywna. Więcej na ten temat:http://www.internetstandard.com.pl/news/64655.html

Zobacz również:

Unia Europejska nie widzi podstaw, by Polska mogła stosować prewencyjne stawki VAT-u na usługi internetowe.

Unijni dyplomaci są zdania, że polski rząd nie ma szans, by wygrać spór o VAT. Jeżeli Polska nie zmieni zapisów, przegra przed trybunałem, co będzie wiązało się z zapłatą ogromnej grzywny.

Trzeba przyznać, że działania naszego rządu są zaskakujące. Przypomnijmy, że od września 2003 roku, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o zmianie stawki podatkowej na usługi internetowe, Ministerstwo Finansów utrzymywało przez kilka miesięcy, że wprowadzona zostanie 22% stawka VAT-u. Tymczasem po protestach branży internetowej wprowadzono opcję zwolnienia internetu od podatku dla użytkowników końcowych i instytucji edukacyjnych. Polski rząd wiedział, czym grozi złamanie prawa unijnego, jednakże zdecydował się na wprowadzenie w życie zapisów niezgodnych z dyrektywami UE. Co ciekawe, jeszcze niedawno, bo w połowie czerwca, parlamentarzyści mówili o planach znowelizowania ustawy i wprowadzenia... 0% stawki VAT-u na internet (więcej:http://www.internetstandard.com.pl/news/67802.html ). Wygląda na to, że nasz parlament nie liczy się z zapisami unijnymi i groźbami KE.

Więcej o polskiej bitwie o wysokość podatku VAT na internet w naszym wątku:

http://www.idg.pl/news/watek/25.html


TOP 200