Używanie osobistych urządzeń mobilnych w pracy prawem, a nie przywilejem

Pracownicy Generacji Y są silnie uzależnieni od serwisów społecznościowych i technologii. Dlatego coraz częściej korzystają z prywatnych smartfonów, tabletów i laptopów w pracy. Młodzi pracownicy uważają, że używanie osobistych urządzeń mobilnych w celach zawodowych (BYOD) jest ich prawem, a nie przywilejem.

BYOD (Bring Your Own Device) polega na tym, że pracownicy masowo używają prywatnych smartfonów, tabletów i laptopów w pracy. Trend ten jest szczególnie widoczny w pokoleniu nazywanym Generacją Y, czyli pokoleniu wyżu demograficznego z lat 1980-1995, które oswoiło nowinki technologiczne oraz aktywnie korzysta z mediów i technologii cyfrowych. Z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Fortinet wynika, że trend BYOD rozprzestrzenia się na całym świecie, także w Polsce. 74 proc. respondentów na świecie i 69 proc. w naszym kraju zadeklarowało, że bardzo często wykorzystuje prywatne urządzenia mobilne w celach służbowych.

Generacja Y ma silne przeświadczenie, że używanie osobistych urządzeń mobilnych w celach zawodowych jest ich prawem, a nie przywilejem. Twierdzi tak 55 proc. badanych w skali ogólnoświatowej. W Polsce proporcje są nieco inne, ale nie odbiegają znacząco od wyników globalnych. Dla 46 proc. to prawo, ale dla 54 proc. przywilej. Badania pokazują że młodzi pracownicy chętnie korzystają z własnych smartfonów, tabletów i laptopów w pracy, ponieważ większość po prostu lubi używać osobistych urządzeń i mieć stały dostęp do swoich aplikacji. Uważa tak 33 proc. badanych zarówno na świecie, jak i w Polsce. Dla 26 proc. respondentów na świecie i dla 14 proc. Polaków powodem jest wzrost efektywności pracy.

Zobacz również:

  • Jak złapać cyfrową równowagę?
Używanie osobistych urządzeń mobilnych w pracy prawem, a nie przywilejem

"Korzystanie przez pracowników z prywatnych smartfonów i tabletów w celach służbowych niesie ze sobą ryzyko. Specyfika urządzeń mobilnych umożliwia pracownikom dostęp do sieci korporacyjnej i biznesowych aplikacji z dowolnego miejsca. W ten sposób duża ilość poufnych informacji firmowych jest przechowywana na prywatnych smartfonach i tabletach. Ujawnienie lub utrata tych danych byłoby być bardzo groźne dla biznesu" - zauważa Mariusz Rzepka, dyrektor Fortinet Polska. Z badania wynika, że 36 proc. ankietowanych na świecie (20 proc. w Polsce) nie zastosowałoby się do zakazu używania osobistych urządzeń w pracy. Z nieautoryzowanych przez firmę aplikacji korzystałoby 30 proc. respondentów na świecie i 17 proc. w Polsce. "W skali globalnej to najbardziej niepokojący rezultat badania. Warto jednak zwrócić uwagę, że aż 80 proc. naszych rodaków zapewniło, że nie używaliby osobistych urządzeń wbrew takiemu zakazowi ze strony pracodawcy, a 83 proc. nie przekroczyłoby korporacyjnej polityki bezpieczeństwa w zakresie aplikacji mobilnych. To najwyższy wskaźnik wśród wszystkich 15 krajów poddanych badaniu" - mówi Mariusz Rzepka.

Używanie osobistych urządzeń mobilnych w pracy prawem, a nie przywilejem

Kolejnym trendem, równie ciekawym jak BYOD, będzie prawdopodobnie BYOA - “Build Your Own Application". Zakłada on, że użytkownicy nawet nie posiadający technicznych umiejętności pisania programów, mogą przystosować w środowisku pracy aplikacje do swoich osobistych wymagań i potrzeb. Z badania wynika, że jeżeli pisanie własnych, spersonalizowanych aplikacji do wykorzystywania w celach zawodowych byłoby łatwe i szybkie, to 40 proc. pracowników na świecie chętnie skorzystałaby z tej możliwości.

Używanie osobistych urządzeń mobilnych w pracy prawem, a nie przywilejem
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200