Użytkownicy chmury iCloud mogą już korzystać z funkcji szyfrującej dane w trybie end-to-end

Apple wprowadziło wczoraj do swoje platformy iCloud zaawansowaną ochronę danych. To nowy, opcjonalny schemat szyfrowania danych realizowany w trybie end-to-end. Rozwiązanie nosi nazwę Advanced Data Protection.

Grafika: Apple

Schemat Advanced Data Protection zapewnia bezpieczeństwo większości danych obsługiwanych przez konta iCloud nawet w przypadku włamania do serwerów Apple i co istotne firma nie ma wtedy dostępu do kopii zapasowych danych nawet wtedy, gdy takie żądanie zgłasza organ ścigania.

Schemat szyfrowania oferowany jest obecnie w Stanach Zjednoczonych uczestnikom firmowego programu Beta Software, a do końca tego roku będzie udostępniony wszystkim użytkownikom zamieszkującym terytorium USA. Reszta świata musi poczekać, Będzie mogła korzystać z tego schematu szyfrowania danych w przyszłym roku, co będzie realizowane sukcesywnie.

Zobacz również:

  • Wyniki XII konkursu Computerworld Best in Cloud
  • iOS 18 oferuje nowe API do obsługi słuchawek bezprzewodowych
  • Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych AI, ten chmurowy system nie ma sobie równych

Przed wprowadzeniem tej funkcji użytkownicy usługi iCloud nie mogli uniemożliwić firmie Apple przeglądania zawartości swoich kopii zapasowych urządzeń, w tym wiadomości tekstowych i kontaktów. Niektórzy może pamiętają, jak Apple toczyło jakiś czas temu zacięte boje z FBI, które chciało aby firma odszyfrowała dane znajdujące w smartfonie iPhone będącym własnością jednego z podejrzanych o działalność terrorystyczną. Teraz nie będzie to możliwe nawet wtedy, gdyby Apple chciało spełnić takie żądanie.

Warto jednak pamiętać, że Advanced Data Protection nie działa z takimi aplikacjami, jak iWork, pocztą iCloud, kontaktami ani z kalendarzem. Aby włączyć tę funkcję, użytkownicy muszą włączyć tryb uwierzytelniania dwuskładnikowego, a także zaktualizować posiadane urządzenia, tak aby zarządzały nimi najnowszego wersje systemów operacyjnych ((iOS 16.2, iPadOS 16.2, macOS 13.1, tvOS 16.2, watchOS 9.2 i najnowsza wersja iCloud dla Windows). Zaawansowana ochrona danych nie obsługuje póki co również identyfikatorów Apple ID i kont podrzędnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200