Użytkownicy Kubernetes mają problemy z bezpieczeństwem - wynika z badania Red Hat
-
- Paul Krill,
- 21.06.2022, godz. 09:10
Raport State of Kubernetes Security wskazuje, że bezpieczeństwo jest przeszkodą dla organizacji przyjmujących Kubernetes, kontenery i ekosystemy cloud-native, chociaż adopcja devsecops rośnie.

Według raportu Red Hat State of Kubernetes Security na rok 2022, bezpieczeństwo jest istotnym problemem dla rozwoju opartego na Kubernetes i kontenerach.
W rzeczywistości 93% respondentów badania doświadczyło co najmniej jednego incydentu bezpieczeństwa w swoich środowiskach Kubernetes i kontenerowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co czasami prowadziło do utraty klientów lub przychodów. Było to prawdopodobnie wynikiem wielu czynników, w tym braku wiedzy na temat bezpieczeństwa kontenerów i Kubernetes, nieodpowiednich narzędzi oraz tego, że centralne zespoły ds. bezpieczeństwa nie nadążają za zespołami zajmującymi się rozwojem aplikacji. Red Hat zauważa również, że Kubernetes i kontenery zostały zaprojektowane z myślą o produktywności programistów, a niekoniecznie o bezpieczeństwie.
Zobacz również:
- Liderzy IT czują się coraz mniej chronieni przed cyberatakami i innymi zagrożeniami. Badanie Veeam
- Red Hat ma w Europie Środkowo-Wschodniej nowego dyrektora generalnego
- Architektura IT to sztuka zwinności. Jaka jest rola architektury IT w organizacji XXI w.?
Opublikowany w zeszłym miesiącu raport analizuje trendy w zakresie bezpieczeństwa Kubernetes, kontenerów i cloud-native. Raport powstał w oparciu o ankietę przeprowadzoną wśród ponad 300 specjalistów z dziedziny devops, inżynierii i bezpieczeństwa. Red Hat opublikował następujące kluczowe wnioski:
• 55% respondentów opóźniło lub spowolniło wdrażanie aplikacji z powodu obaw o bezpieczeństwo.
• 53% wykryło błędną konfigurację w Kubernetes w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
• 57% respondentów najbardziej martwi się o zabezpieczenie obciążeń w czasie pracy.
• 78% posiada inicjatywę devsecops w fazie początkowej lub zaawansowanej.
• 43% uważa devops za rolę najbardziej odpowiedzialną za bezpieczeństwo Kubernetes.
• 38% miało do załatania poważną lukę związaną z kontenerami i/lub Kubernetes w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Organizacje przyjmujące kontenery, Kubernetes i ekosystemy cloud-native ryzykują bezpieczeństwo swoich krytycznych aplikacji, jeśli nie zainwestują w strategie i narzędzia bezpieczeństwa - twierdzi Red Hat. Jednak devsecops - który wbudowuje procesy i narzędzia bezpieczeństwa w proces devops - cieszy się masowym przyjęciem.
Kubernetes to wysoce konfigurowalny orkiestrator kontenerów z różnymi opcjami konfiguracyjnymi wpływającymi na bezpieczeństwo aplikacji - czytamy w raporcie. Narzędzia bezpieczeństwa powinny zapewnić barierę, która pozwoli na bezpieczniejszą konfigurację Kubernetesa. Runtime, w szczególności, reprezentuje fazę cyklu życia kontenera, o którą organizacje martwią się najbardziej. Jednak problemy związane z bezpieczeństwem runtime są zazwyczaj spowodowane błędami, takimi jak niewłaściwa konfiguracja na etapie budowania lub wdrażania.
Firma Red Hat przedstawiła następujące zalecenia w celu osiągnięcia lepszego bezpieczeństwa:
• Wykorzystanie natywnych dla Kubernetes architektur i mechanizmów kontroli bezpieczeństwa.
• Bezpieczeństwo powinno zaczynać się wcześnie i obejmować cały cykl życia.
• Przenośność powinna być wymagana w środowiskach hybrydowych.
• Programiści powinni zostać przekształceni w użytkowników bezpieczeństwa poprzez połączenie devops i bezpieczeństwa.
Źródło: InfoWorld