Użytkownicy Chrome'a mogą spać spokojnie

Google zapowiada, że będzie wspierać przeglądarkę Chrome uruchamianą na komputerach Windows 7 przez co najmniej kolejne 18 miesięcy po odejściu tego systemu do lamusa.

We wpisie „How Chrome is helping enterprises still using Windows 7", opublikowanym na firmowym blogu Google'a, czytamy: „Będziemy nadal w pełni obsługiwać oprogramowanie Chrome funkcjonujące w systemie Windows 7 przez co najmniej 18 miesięcy od daty zakończenia życia tego systemu, czyli co najmniej do 15-go lipca 2021 roku”.

Jak wiadomo właśnie 14 stycznia Microsoft przestaje wspierać system Windows 7. Oznacza to, że użytkownicy tego oprogramowania – a jest ich dalej bardzo dużo, nie będą już otrzymywać poprawek zwiększających jego bezpieczeństwo.

Zobacz również:

  • Yandex pod kontrolą Kremla
  • Najlepsze tegoroczne rozszerzenia przeznaczone dla przeglądarki Chrome

Mówi się iż decydując się na taki krok Google chce w jakiś sposób odwdzięczyć się tym firmom, które ciągu ostatnich kilku lat posiadały komputery Windows 7 i zdecydowały się traktować Chrome jako główną przeglądarkę.

Co ciekawe, w tym tygodniu nałożyły się na siebie dwa ważne wydarzenia. Windows 7 odchodzi do lamusa, a jednocześnie mamy do czynienia z premierą nowej wersji przeglądarki Edge, wyposażonej w silnik renderowania strony bazujący na oprogramowaniu Chromium.

W związku z tym warto w tym momencie przypomnieć iż Microsoft przyjął kilka lat temu zasadę mówiącą, że jego przeglądarki będą wpierane tylko do momentu, w którym obsługujący je system operacyjny zakończy swój żywot. Jednak w przypadku przeglądarki Edge zasada ta nie będzie obowiązywać. I tak przeglądarki Edge w systemie Windows 7, jak również w systemie Windows 10, będą aktualizowane autonomicznie, czyli niezależnie od mechanizmów aktualizujących oba te systemy operacyjnego.

I na koniec przypomnienie dotyczące przeglądarki Chrome i systemu operacyjnego Windows XP. Przeglądarka ta była wspierana przez Google jeszcze dwa lata po wygaśnięciu wsparcia dla systemu Windows XP. Microsoft przestał wspierać system Window XP w kwietniu 2014, a uruchamiana na takich komputerów przeglądarka Chrome była wspierana do kwietnia 2016 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200