Użycie dronów do diagnostyki COVID-19 zmniejszy ryzyko choroby

Najnowsze badania sugerują, że wdrożenie dronów do dostarczania zestawów diagnostycznych COIVD-19 pomoże zmniejszyć rozprzestrzenianie się choroby.

Naukowcy z Texas A&M University School of Public Health szukają nowych sposobów na rozwiązanie logistycznych problemów z przeprowadzaniem testów na COVID-19. Z wyników ich badań wynika, że wdrożenie dronów do dostarczania zestawów diagnostycznych może zauważalnie zmniejszyć rozprzestrzenianie się choroby.

Drony pomogą zwalczać COVID-19
Źródło: Diana Măceşanu / Unsplash

Drony pomogą zwalczać COVID-19

Źródło: Diana Măceşanu / Unsplash

Drony wykorzystane do dostarczania zestawów diagnostycznych COIVD-19 bezpośrednio pod dom potencjalnie zakażonego pacjenta pozwalają zminimalizować ryzyko kontaktu chorego ze zdrowym.

Zobacz również:

  • 5G to nie tylko smartfony - jakie technologie skorzystają?

Aktualnie uzyskanie sprawdzonego zestawu diagnostycznego COVID-19 jest największym wyzwaniem w ograniczeniu rozprzestrzeniania się choroby COVID-19.

Naukowcy opracowali nową technikę, w której drony mogłyby być wykorzystywane do efektywnego dostarczania zestawów testowych COVID-19 dla potencjalnie zakażonych. W badaniu, opublikowanym w Journal of Intelligent & Robotic, zespół zaproponował metodę planowania dostaw zestawów za pomocą dronów wysyłanych z ciężarówek.

Nowa metoda zakłada dostarczenie uzbrojonego w zestaw diagnostyczny drona z wykorzystaniem ciężarówki w okolicę miejsca zamieszkania potencjalnie chorej osoby. Z poziomu ciężarówki dron dostarcza zestaw pod drzwi chorego minimalizując tym samym ryzyko kontaktu z osobą trzecią.

Całość opiera się również na sztucznej inteligencji w celu jak najbardziej optymalnego rozplanowania trasy dojazdu ciężarówki oraz lotu drona.

Badacze uważają, że ich metoda może być stosowana zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich, aby skutecznie dostarczać zestawy diagnostyczne COVID-19.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200