Uważaj na swój komunikator!

Zdaniem analityków firmy Akonix System, w 2005 r. znacząco wzrośnie zagrożenie ze strony wirusów rozprzestrzeniających się za pomocą komunikatorów internetowych. W ciągu pierwszych sześciu tygodni tego roku odnotowano już 10 robaków używających aplikacji typu 'instant messaging'. To 3 razy więcej, niż w tym samym czasie w roku ubiegłym.

Wirusy atakowały jak dotąd komunikatory AOL Instant Messenger, ICQ i MSN Messenger (o tym ostatnim pisaliśmy w tekście "Złośliwy robak atakuje MSN Messengera"). Peter Shaw, prezes Akonix, przekonuje, że w obliczu tego zagrożenia, firmy powinny zwracać baczniejszą uwagę na sposób wykorzystywania komunikatorów przez swoich pracowników. Aby zapobiec ewentualnym infekcjom, niektóre przedsiębiorstwa zdecydowały się na powołanie specjalnej 'grupy bezpieczeństwa', której zadaniem będzie podjęcie prewencyjnych działań obronnych przed atakiem.

Piotr Kijewski z CERT Polska mówi, że także w polskich komunikatorach zdarzały się błędy umożliwiające potencjalne ataki. "Wiele zależy od samych użytkowników komunikatorów, którzy klikają w odpowiednio spreparowane strony - w takiej sytuacji wykorzystywana jest naiwność użytkownika, a nie błąd programu.", uważa Kijewski.

Zobacz również:

  • Złośliwe oprogramowanie Qbot - czy jest groźne i jak się chronić?

W najbliższym czasie będzie następował wzrost zagrożenia z strony wirusów i robaków w komunikatorach oraz w komórkach, wraz z rosnącą funkcjonalnością ich oprogramowania. "Obecnie większe zagrożenie występuje od strony komunikatorów, zagrożenia dotyczące komórek są na razie przede wszystkim okazami laborytoryjnymi - użytkownik komórki musi bardzo się postarać o złapanie takiego wirusa - musi po prostu sam go zainstalować po otrzymaniu. Prawdopodobnie tradycyjne wirusy rozprzestrzeniające się drogą mailową przez wiele lat pozostaną dominującym zagrożeniem.", przekonuje Kijewski.

Z szacunków firmy IMLogic, producenta oprogramowania do komunikacji sieciowej, wynika iż obecnie ponad 400 milionów ludzi na świecie używa komunikatorów internetowych. Wysyłają oni od 5 do 6 miliardów wiadomości dziennie.

O przypadkach niedozwolonego wykorzystywania komunikatorów piszemy także w tekście "Pierwsze aresztowanie za 'SPIM'"

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200