Uwaga – te smartfony Android mogą być niebezpieczne

Niektóre elementy instalowane w smartfonach Android zawierają układy scalone produkowane przez firmę Qualcomm. Informatycy pracujący w firmie FireEye odkryli, że mogą one zawierać podatność pozwalającą hakerom włamywać się do smartfonów.

Qualcomm udostępnił co prawda w marcu tego roku łatę, która likwiduję tę podatność, ale problem nie został całkiem rozwiązany. Chodzi o to, że użytkownicy posiadający smartfony wyprodukowane wcześniej. A te posiadają dalej tę podatność i mogą być ciągle skutecznie atakowane przez hakerów.

Podatność została oznaczona symbolem CVE-2016-2060 i jak donoszą informatycy, znajduje się w module systemu operacyjnego Android noszącym nazwę "netd". Przygotowany przez hakera malware może przejąć kontrolę nad smartfonem, wysyłając do niego odpowiednio spreparowane polecenie.

Zobacz również:

  • HTC powstaje jak feniks z popiołu - nowy smartfon zaprezentowany
  • Wskaźnik adopcji iOS 17 rośnie, ale nadal poniżej oczekiwań

Informatycy z FireEye alarmują, że na świecie może obecnie funkcjonować nawet kilka milionów smartfonów podatnych ma takie ataki. Ja można przeczytać w opublikowanym przez Qualcomm biuletynie bezpieczeństwa, podatność znajduje się w smartfonach pracujących pod kontrolą różnych wersji systemu Android, w tym Jelly Bean, KitKat i Lollipop.

Smartfony pracujące pod kontrolą systemu Android KitKat (oraz późniejsze wersje) nie są narażone na niebezpieczeństwo, ponieważ wspierają mechanizm SEAndroid (Security Enhancements for Android), który skutecznie przeciwdziała tego rodzaju atakom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200