Uwaga: nadchodzą darmowe rozmowy

Gdy tydzień temu w czasie konferencji prasowej Michał Kostrzewa z polskiego biura Skype zapowiadał, że rozmowy telefoniczne będą w przyszłości darmowe, nikt nie spodziewał się, że jego prognoza spełni się aż tak szybko. Od wczoraj amerykańscy i kanadyjscy użytkownicy usługi SkypeOut mogą bowiem za darmo wykonywać połączenia na telefony stacjonarne i komórkowe. Oferta jest ograniczona czasowo - z darmowych połączeń korzystać będzie można tylko do końca roku. Najciekawsze jest jednak to, że (jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie) Skype rozważa wprowadzanie podobnych promocji w innych krajach - niewykluczone, że również w Polsce...

Uwaga: nadchodzą darmowe rozmowy
"Powodem, dla którego ta opcja jest dostępne w USA i w Kanadzie, to niezwykle rozbudowana i dostosowana infrastruktura pozwalająca na swobodne wprowadzenie tak dużego przedsięwzięcia. Ponadto, popularność Skype w USA i w Kanadzie jest mniejsze w porównaniu do jego odbioru w Europie, lub innych miejscach na świecie. Głosowe połączenia internetowe są wciąż nowością dla Amerykanów i Kanadyjczyków, dlatego uważamy, że ta oferta pozwoli zwiększyć popularność Skype na tym kontynencie" - mówi Michał Kostrzewa z polskiego biura Skype.

Nie udało nam się potwierdzić informacji o tym, że taka opcja zostanie w najbliższym czasie wprowadzona w Polsce - dowiedzieliśmy się jednak, że taka możliwość w przyszłości może być rozważana.

Skype na prowadzeniu

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu przeprowadziliśmy ankietę, w której pytaliśmy internautów, z jakiego programu do komunikacji głosowej najchętniej korzystają. W sondażu zdecydowanie wygrał właśnie Skype - wybrało go blisko 50% głosujących.

Wyniki ankiety PCWK

Uwaga: nadchodzą darmowe rozmowy

Michał Kostrzewa, Skype

Według nieoficjalnych wyników Megapanelu PBI/Gemius za listopad 2005, Skype ma w Polsce około 1,4 mln użytkowników. Michał Kostrzewa mówi, że w Polsce jest obecnie ponad 5 mln zarejestrowanych użytkowników. "Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, ilu z nich to aktywni użytkownicy, bo powstaje pytanie, kto to jest aktywny użytkownik: czy ten, który choć raz gdzieś zadzwonił czy ten, który przyjął choć jedną wiadomość tekstową. Moim zdaniem około połowa z 5 mln zarejestrowanych użytkowników jest aktywna, czyli choć raz w ciągu miesiąca zalogowała się do Skype'a" - tłumaczy przedstawiciel firmy.

"Kanada i Stany Zjednoczone to rynki nieco odmienne od naszego rodzimego, przede wszystkim lepiej rozwinięte rynki telekomunikacyjne. Z rynkiem polskim łączy je na pewno jedno - rosnąca popularność taniej telefonii internetowej (trend ogólnoświatowy). Potrzeba jak najtańszych rozmów telefonicznych wszędzie jest taka sama. Czy w Polsce pojawią się bezpłatne rozmowy na numery komórkowe i stacjonarne - z pewnością przekonamy się o tym w najbliższym czasie, rynek dynamicznie się rozwija" - komentuje Jarosław Rybus, rzecznik prasowy Gadu-Gadu. "Na pewno jednak w Polsce, z uwagi na wysokie koszty połączeń w telefonii tradycyjnej, dużą popularnością cieszą się rozmowy VoIP. Wśród nich też już prowadzone są promocje, które dodatkowo podnoszą atrakcyjność. Na przykład w telefonii internetowej w komunikatorze Gadu-Gadu (Nagłos), prowadzone są codzienne promocje "porozmawiaj za 1 grosz" w wybranym kierunku, np. zagranicznym (a te rozmowy, jak wiemy są w Polsce o wiele droższe, niż analogiczne połączenia wykonywane z zagranicy) - np. w dniu dzisiejszym za 1 grosz można dzwonić z Gadu-Gadu/Nagłos do Francji" - dodaje przedstawiciel Gadu-Gadu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200