Uwaga na ten malware – włamuje się do sieci społecznościowych

Informatycy ostrzegają posiadaczy komputerów Windows przed złośliwym oprogramowaniem noszącym nazwę FFDroider, który infekuje je, włamuje się do sieci społecznościowych i następnie kradnie z nich nazwy użytkowników, hasła oraz pliki cookie.

Malware zajmuje się przede wszystkim kradzieżą danych z serwisów społecznościowych (takich jak Facebook, Instagram i Twitter) oraz z popularnych witryn sprzedających towary, takich jak Amazon i eBay. Kradnie również pliki cookie z przeglądarek Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer i Microsoft Edge.

Informacje skradzione przez trojana są wykorzystywane do przejmowania kontroli nad kontami i okradania ofiar, a także pozwalają hakerom włamywać się na inne konta, jeśli do uzyskania dostępu do nich internauci używają tego samego adresu e-mail i hasła, co zdarza się niestety bardzo często.

Zobacz również:

  • EY: transformacja cyfrowa wciąż priorytetem dla firm
  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem

Aby uniknąć wykrycia po instalacji, malware podszywa się często pod aplikację Telegram. To dziwne, ponieważ często użytkownicy zaatakowanych komputerów na używają tej aplikacji i powinno im się zapalić czerwone światło gdy spostrzegą, że pojawił się folder czy pliki powiązane z Telegramem.

Jak bronić się przed atakami tego złośliwego oprogramowania? Przede wszystkim przez stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego na wszystkich platformach społecznościowych, ponieważ pomaga to powstrzymać atakujących przed dostępem do kont, nawet jeśli mają właściwe hasło. I jeszcze jedna prosta rada. W każdej sytuacji, w której podejrzewamy, że nasze hasło mogło zostać skradzione, nie ma na co czekać i należy je natychmiast zmienić.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200