Uwaga na dialery

Urząd Komunikacji Elektronicznej i Ministerstwo Transportu przy współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji oraz Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji zainicjowały akcję "Klikaj rozważnie".

Akcja ma ona uchronić internautów korzystających z tzw. połączeń wdzwanianych przed niespodziewanie wysokimi rachunkami telefonicznymi. Celem jest uświadomienie zagrożeń związanych z dialerami - niewielkimi programami, które zestawiają modemowe połączenia z siecią, wykorzystując najczęściej numerację o podwyższonej opłacie. Z dialerów można korzystać w pełni świadomie, aby uzyskać dostęp do określonych zasobów i serwisów internetowych. Największym problemem są jednakże "złośliwe" dialery, które bez wiedzy użytkownika rozłączają połączenia ze standardowym numerem dostępowym z jakiego korzysta abonent i nawiązują połączenia z numerami o podwyższonej opłacie (0-700), także numerami zagranicznymi. Przed skutkami działania dialerów można zabezpieczyć się ustalając miesięcznym limit wysokości rachunku telefonicznego lub aktywując blokadę danego zakresu numerycznego.

Problem dialerów wraz z migracją abonentów na łącza szerokopasmowe zmalał, jednakże do UKE wciąż napływają skargi i wnioski o mediację w sporach między operatorami a abonentami "naciągniętymi" przez dialery. W ramach akcji "Klikaj rozważnie" operatorzy oferujący dostęp do internetu zamieszcza szersze informacje o dialerach, udostępnią także aplikacje zapobiegające działaniu dialerów. Do rachunków telefonicznych będą zamieszczane informacje o tym jak zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem dialerów. Operatorzy zapewne będą chcieli wykorzystać akcje także do promowania swoich usług szerokopasmowych, niezagrożonych działaniem dialerów internetowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200