Usprawnianie pracy Windows 95

MagnaRAM zwiększa wydajność systemu, ale nie zastąpi fizycznej pamięci RAM.

MagnaRAM zwiększa wydajność systemu, ale nie zastąpi fizycznej pamięci RAM.

MagnaRAM 97 firmy Quarterdeck Inc. jest udoskonaloną wersją narzędzia opracowanego przez Landmark Research Inernational Inc. Program optymalizuje pracę pamięci RAM i kompresuje dane, zwiększając wydajność aplikacji uruchamianych pod Windows 95. Największe efekty przynosi uruchomienie go na komputerze wyposażonym w 16 MB RAM. Jeśli komputer ma 8 MB RAM, to program jedynie kompresuje dane.

Efekty działania MagnaRAM potwierdzają testy przeprowadzone na komputerze z 16 MB RAM. Aplikacje pracują szybciej, jednak wydajność pracy systemu nie wzrasta tak, jak można by się spodziewać. Jeśli komputer ma pamięć o pojemności 8 MB, to jego użytkownik powinien zainstalować kolejne moduły RAM.

MagnaRAM w pełni pokazuje swoje możliwości, wtedy gdy użytkownik ma w komputerze 32 lub 64 MB RAM. Występuje jednak pewna sprzeczność - jeśli ktoś dysponuje tak pojemną pamięcią, to z reguły nie instaluje pakietów optymalizujących pracę systemu. Jeśli natomiast komputer ma mniejszą pamięć, ale jest wyposażony w kartę wideo z 4 MB VRAM, to lepiej skorzystać z usług pakietu Hurricane (Helix Software Company Inc.).

Program testowano, instalując go na dwóch komputerach z procesorami 486SX 25 MHz i 16 MB RAM oraz 486DX 33 MHz i 8 MB RAM. Okazało się, że aplikacje uruchomione na drugim komputerze wcale nie pracowały szybciej. Ponadto procedura ich otwierania trwa dłużej, choć można jednocześnie otworzyć większą liczbę aplikacji. Jeśli użytkownik uruchomi operację przełączania, to komputer działa powoli. Z jednej strony kompresja danych przez MagnaRAM jest efektywna, z drugiej - znacznie wydłuża się czas operacji otwierania plików. Program pracował o wiele wydajniej w komputerze z 16 MB RAM. Testy wykazały, że operacja otwierania 35 aplikacji trwa 7 min i 10 sek, a po usunięciu MagnaRAM - 7 min i 50 sek, czyli dłużej o 40 sek. Jednocześnie MagnaRAM informuje, że operacja zapisywania aplikacji na dysk (do pliku wymiany) trwała tylko 1 min i 51 sek.

Szybkość pracy systemu zależy również od rodzaju otwieranych aplikacji. Operacja otwierania plików formatu .DOC zabiera tyle samo czasu po zainstalowaniu pakietu MagnaRAM, jak i po usunięciu go. Znaczące zyski widać natomiast przy otwieraniu plików tekstowych i graficznych, szczególnie plików w formacie .BMP.

Kolejny test polegał na wklejaniu dużych plików formatu .BMP do dokumentu Word (30 plików było otwarte przez cały czas). Zysk wyniósł w tym przypadku 13 sek. Operacja wklejania pliku .BMP trwała po uruchomieniu MagnaRAM 1 min i 25 sek, a po usunięciu go -1 min i 38 sek. Operacja ta zostanie wykonana o kilkadziesiąt sekund szybciej po zainstalowaniu dodatkowego modułu RAM.

MagnaRAM można polecić użytkownikom, którzy chcą zwiększyć wydajność komputera mającego 16 lub więcej MB RAM i kartę wideo wyposażoną tylko w 1 lub 2 MB VRAM. Program będzie wówczas bardzo przydatny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200