Usługi cyfrowe Ministerstwa Cyfryzacji laureatami międzynarodowego konkursu Emerging Europe Awards 2023

Opracowane przez Ministerstwo Cyfryzacji, dwie połączone ze sobą usługi cyfrowe (mObywatel i Diia.pl), zdobyły w tym roku pierwsze miejsce w jednej z kategorii oceny w tegorocznej, szóstej już kolei, edycji konkursu noszącego nazwę Emerging Europe Awards 2023.

Grafika: gov.pl

Diia.pl to elektroniczny dokument opracowany z myślą o przybywających do naszego kraj uchodźcach. Laureatów konkursu EEA2023 ogłoszono w zeszłym tygodniu w Brukseli podczas ceremonii wręczenia nagród. Polska została doceniona za zaangażowanie w pomoc obywatelom Ukrainy w odbudowie życia w Polsce, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii „Modern and Future-proof Policymaking Initiative of the Year” (Inicjatywa roku w zakresie nowoczesnego i przyszłościowego kształtowania polityki).

W pierwszym etapie konkursu zgłoszone projekty podlegały ocenie międzynarodowych ekspertów i najwyżej notowane projekty znalazły się na krótkiej liście konkursu (shortlist). Drugi etap polegał na głosowaniu internautów. Przyznaną Polsce nagrodę odebrał zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki (Maciej Górski), któremu towarzyszyła Katarzyna Prusak-Górniak, reprezentująca Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Polacy jednymi z laureatów konkursu Apple Design Awards 2023

„Zaraz po rozpoczęciu pełnowymiarowej agresji na naszego wschodniego sąsiada, polska administracja pokazała, że potrafi bardzo sprawnie reagować w nadzwyczajnej sytuacji, powiedział dyrektor Maciej Górski”. Stało się to zaledwie w trzy tygodnie od rozpoczęcia wojny obywatelom Ukrainy zostały nadane pierwsze numery PESEL wraz Profilem Zaufanym i cyfrowym dokumentem Diia.Pl w aplikacji mObywatel”.

I dodał, wcześniej opublikowaliśmy ustawę kompleksowo regulującą działanie całej administracji. Wdrożyliśmy też rozwiązania techniczne pozwalające szybko i sprawnie zapewnić instytucjonalną pomoc ze strony administracji rządowej i samorządowej. Już 20 marca 2022 r. został uruchomiony punkt nadawania PESEL na Stadionie Narodowym, a kilka dni później odwiedził go prezydent Stanów Zjednoczonych. To był niesamowity okres ogromnej mobilizacji, pracy w szalonych godzinach we wszystkich zaangażowanych instytucjach, jak również wysiłku tysięcy wolontariuszy, którzy pomagali na pierwszej linii. Dziękuję wszystkim za docenienie naszego wspólnego wysiłku”.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200