Usługi VoLTE coraz popularniejsze - ruszą na dobre w 2015 r.

Technologia Voice-over-LTE pracuje na tyle stabilnie, że można ją zacząć wdrażać już obecnie. Jednak analitycy z Infonetics Research przewidują, że operatorzy sieci mobilnych zdecydują się świadczyć takie usługi na szerszą skalę dopiero w 2015 r. Do tego czasu większą popularnością będą się cieszyć inne aplikacje komunikacyjne, takie jak Skype.

Aby zainteresował się nią szeroko pojęty biznes, technologia VoLTE musi jeszcze nieco dojrzeć i spełnić określone warunki techniczne (np. musi się łatwo integrować z istniejącymi już systemami komunikacyjnymi). Dopiero wtedy może liczyć na sukces, twierdzi Infonetics.

Z VoLTE konkurują obecnie inne, alternatywne rozwiązania, które pozwalają integrować standardowe sieci komórkowe 3G z LTE. Można tu wymienić np. technologię CSFB (Circuit-Switched Fallback Technology), którą można wprowadzać do smartfonów. W smartfonie obsługującym tę technologię jeden układ radiowy może dynamicznie przełączać transmisję danych między połączeniami LTE i 3G.

Zobacz również:

  • Lenovo i Motorola z zakazem sprzedaży w Niemczech
  • VoLTE w praktyce - czy warto korzystać z tej technologii?

Technologia VoLTE robi bardzo szybkie postępy szczególnie w Azji. I tak np. jeden z operatorów koreańskich oferuje już taką usługę, z której korzysta obecnie już 3,6 użytkowników. Infonetics przewiduje, że pod koniec br. już 12 operatorów sieci mobilnych będzie mieć w swoim portfolio usługi VoLTE, a liczba użytkowników korzystających z usług VoLTE wzrośnie do ponad 8 mln (z czego 75% przypadnie na region Azji i Pacyfiku).

Chociaż technologia VoLTE krok po kroku zdobywa nowych zwolenników, to tradycyjne usługi głosowe (wykorzystujące Internet) cieszą się dalej dużą popularnością. Są to takie usługi należące do grupy OTT (Over-The-Top), takie jak Skype, Fring, KakaoTalk, Line, Nimbuzz, WeChat i Viber. Liczba mobilnych subskrybentów takich usług wzrosła przez ostatnie 12 miesięcy aż o 550% i wynosi obecnie ponad 640 mln. (a pod koniec br. ma przekroczyć 1 mld).

Operatorzy pokładają duże nadzieje w usługach, które oprócz transmitowania głosu będą też oferować dodatkowe możliwości. Przykładem może być usługa integrująca np. trzy różne technologie i rozwiązania: VoLTE, HD Voice i RCS (Rich Communications Suite).

Szczególnie atrakcyjne jest tu rozwiązanie RCS. Prace nad RCS rozpoczęto na początku 2008 r. Twórcy tej inicjatywy postawili sobie za cel takie zmodyfikowanie platformy IMS (IP Multimedia Subsystem) - która znajduje zastosowanie również w sieciach VoLTE - aby na jej bazie stworzyć katalog standardowych usług komunikacyjnych. Obecnie coraz więcej operatorów zaczyna świadczyć usługi oparte na RCS. Są to np. tak znane firmy telekomunikacyjne, jak Orange, Vodafone i Deutsche Telekom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200