Usługi DeFi mogą zdefiniować na nowo kształt rynku finansowego

Zdaniem niektórych analityków rynku finansowego, firmy promujące kryptowaluty – szczególnie te, które wchodzą dopiero na ten rynek – mogą w najbliższym czasie odegrać na nim podobną rolę, jaka przypadła w latach dziewięćdziesiątych start-upom dot.com rozpoczynającym swoją działalność w Dolinie Krzemowej.

DeFi

Przykładem takiej firmy może być obecnie Coinbase, która zadebiutowała w ostatnich dniach na giełdzie i już po pierwsze sesji jest wartość oszacowano na 86 mld USD. Dlatego na forach internetowych pojawiły się od razu spekulacje, że Coinbase może odegrać na tym rynku podobną rolę, jaka przypadła swego czasu korporacji Google w świecie WWW czy Netscape w świecie przeglądarek.

Jak wiadomo Netscape był pionierem w przeglądarkach internetowych, zapewniając każdemu możliwość surfowania po internecie. Netscape co prawda po jakimś czasie nie sprostał konkurencji i zniknął z rynku IT, ale Google to dalej potęga.

Zobacz również:

  • Jak nowoczesny biznes zdobywa przewagę dzięki danym
  • Kolejny trudny kwartał kryptowalut
  • Ocena wartości biznesowej: jak znaleźć wspólny język z osobami podejmującymi decyzje finansowe w firmie

Panuje przekonanie, że następnym krokiem na drodze rozwoju rynku kryptowalut jest jego decentralizacja, czego symbolem mogą być usługi określane mianem DeFi (skrót od słów Decentralized Finance). Mówiąc w największym skrócie DeFi przewiduje możliwość zrealizowania absolutnie każdej transakcji finansowej (pożyczki, kredyty, oszczędzanie czy ubezpieczenia) z wykorzystaniem technologii blockchain, ale bez udziału banków czy jakichkolwiek innych pośredników. Jest to już możliwe w wielu przypadkach obecnie, ale nie taką skalę jak w przyszłości.

Dzięki usługom DeFi użytkownicy będą mogli realizować transakcje finansowe z pominięciem tradycyjnych instytucji. W ocenie wielu analityków usługi DeFi zmienią radykalnie ten rynek, odgrywając na nim dużo większą rolę niż Bitcoin. Najbliższa przyszłość pokaże, czy spekulacje te okażą się prawdziwe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200