Usługa mObywatel w nowej odsłonie

W Polsce z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 1,6 mln obywateli. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło im wczoraj nową wersję tej usługi, w której znajdą szereg nowości i usprawnień.

mObywatel

Czym jest mObywatel. Jest to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej, w telefonie komórkowym użytkownik ma dostęp do wszystkich danych z dowodu osobistego (mTożsamość), dowodu rejestracyjnego i polisy OC (mPojazd). Znajdują się tam też takie pozycje, jak e-recepta, a dla uczniów i studentów pozycja mLegitymacja.

W aplikacji zmienił się pulpit, który można teraz personalizować zgodnie z wymaganiami konkretnej osoby. Znajdują się tu też nowe odświeżone ikony, które można powiększać i pomniejszać oraz ustawiać ich kolejność.

Zobacz również:

  • Starlinki będą musiały wkrótce stawić czoła podobnym obiektom firmy Amazon
  • Usługi cyfrowe Ministerstwa Cyfryzacji laureatami międzynarodowego konkursu Emerging Europe Awards 2023

Ważne zmiany pojawiły się w usłudze mPojazd. Logowanie do niej odbywa się teraz na podstawie mTożsamości. Żeby pobrać nowe dane samochodu, czy motoru nie trzeba ponownie logować się profilem zaufanym.

W usłudze pojawiły się nowe dane, o które pytali użytkownicy. To m.in.: rodzaj drugiego paliwa alternatywnego, średnie zużycie paliwa, indywidualny poziom emisji CO2, wartość stanu licznika, jednostka licznika, jednostka stanu licznika, data spisania licznika i podmiot wprowadzający.

Zmiany w aplikacji dotyczą również mTożsamości. Z tych widocznych to zmiana koloru „belki” nad zdjęciem i danymi właściciela mTożsamości. Z czerwonej zmieniła się na białą.

MC zapowiada, że kolejna aktualizacja aplikacji pojawi się niedługo, bo już 5-go grudnia. Wtedy znajdą się w niej takie nowe pozycje, jak mPrawo Jazdy i licznik punktów karnych. Na przełomie roku do aplikacji powinna trafić również mKDR, czyli mobilna Karta Dużej Rodziny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200