Usługa Storj - czyli jak zarobić na udostępnianiu pamięci w chmurze

Powstała chmurowa usługa Storj, która pozwala na udostępnianie lokalnej pamięci HD innym, rozproszonym po cały świeciem użytkownikom. Storj wykorzystuje system szyfrowania pracujący w trybie „end-to-end” do zabezpieczania danych. A osoby udostępniające zasoby pamięci uzyskują opłaty w wirtualnej walucie SJCX.

Użytkownicy, którzy zdecydują się na taki krok (czyli udostępnią część swojego dysku twardego innym użytkownikom) zbierają bonusy w postaci wirtualnej waluty SJCX (Storjcoin X). Użytkownicy, którzy chcą korzystać z usługi Storj, mogą wejść w posiadanie kryptowaluty SJCX wydzielając na swoim dysku obszar, w obrębie którego inni użytkownicy będą mogli przechowywać swoje dane.

Użytkownik, które chce przechować pliki w sieci peer-to-peer Storj, przeciąga je myszą do zainstalowanej wcześniej na komputerze aplikacji Metadisk, która przygotowuje je (dzieli na bloki i szyfruje) i następnie wysyłała do sieci Storj. Jeśli użytkownik chce udostępnić taki plik innym użytkownikom, klika na ikonie “copy URL” i wysyła do tych użytkowników mail zawierający informacje o tym, że mają do nich dostęp.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Nvidia odtworzyła całą planetę. Teraz wykorzysta jej cyfrowego bliźniaka do dokładnego prognozowania pogody
Usługa Storj - czyli jak zarobić na udostępnianiu pamięci w chmurze

Chmurowa pamięć Storj (bo za taką można ją uważać) pozwala użytkownikom transferować i współużytkować pliki bez udziału trzecich firm.

Aplikacja Metadisk dzieli wybrane piłki na niewielkie bloki o długości 8 lub 32 MB (noszące nazwę “shard”), po czym szyfruje je i wysyła do sieci Storj. Trafiają one do jednego z wielu węzłów wchodzących w skład tej sieci, zlokalizowanych w wielu miejscach na całym świecie. Są to węzły noszące nazwę “DriveShare”.

Usługa Storj - czyli jak zarobić na udostępnianiu pamięci w chmurze

Interfejs programu Metadisk

Storj weryfikuje zawartość pliku (po tym gdy został on podzielony na bloki, noszące roboczą nazwę liście), wykorzystując technologię Merkle Trees (znaną również jako hash drzewa). To dość skomplikowana technologia używana do weryfikowania autentyczności danych przenoszonych między komputerami.

Chociaż twórcy usługi twierdzą, że jest to nowatorski pomysł, to już wcześniej powstały rozwiązania pracujące w podobny sposób. Przykładem może być np. usługa opracowana przez firmę Symform (Cooperative Storage Cloud), której premiera miała miejsce pięć lat temu. Funkcjonuje ona dzisiaj bazując na zasadzie, że za każde 2 GB miejsca, jakie użytkownik „wytnie” ze swojego HD i odda do dyspozycji chmury, może sam przechowywać za darmo w tej samej chmurze 1 GB swoich lokalnych danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200