Usługa Starlink wkracza na morza i oceany

Kosmiczna usługa Starlink wkracza na morza i oceany w postaci produktu, któremu firma SpaceX nadała nazwę Starlink Maritime. Wiadomość ta zainteresuje jednak zapewne tylko duże firmy i tych najzamożniejszych posiadaczy jachtów i entuzjastów internetu, gdyż cena usługi jest również kosmiczna i zwala z nóg.

Grafika: SpaceX

Usługa Starlink Maritime pozwala wymieniać dane między pływającym po wodzie obiektem i internetem, oczywiście za pośrednictwem krążących wokół Ziemi satelitów, z szybkością do 350 Mb/s. Jednak koszty takiej usługi są niebotyczne. Sam miesięczny abonament kosztuje bowiem 5 tys. USD, a do tego dochodzi jednorazowa opłata za sprzęt w wysokości 10 tys. USD.

Dla przypomnienia. Standardowa, to znaczy naziemna usługa Starlink kosztuje 110 USD miesięcznie, a za sprzęt trzeba zapłacić 600 USD. Dobre jest chociaż to iż w przypadku usługi Starlink Maritime konsumenci mają możliwość wstrzymywania i wznawiania jej w każdym momencie, i rozliczania się tylko za te miesiące, w których z niej korzystają.

Zobacz również:

  • Czy Elon Musk reaktywuje usługę Vine?
  • SpaceX usunie z orbity uszkodzone satelity Starlink
  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

Terminale instalowane na jachtach, statkach są mniej więcej dwa razy większe niż te obsługujące obiekty naziemne i w ich skład wchodzą dwa talerze. To właśnie dzięki nim Starlink Maritime będzie mógł w przyszłości świadczyć swe usługi obiektom pływającym nawet po najbardziej odległych wodach na świecie.

Jednak obecnie zasięg usługi jest mniejszy i ograniczony do wód przybrzeżnych w Ameryce Północnej, Europie, Australii, Nowej Zelandii, Brazylii i Chile. Dlatego podczas rejsu po Morzu Śródziemnym łączność utrzymywana jest cały czas, ale obiekty transoceaniczne po wyjściu na pełne morze tracą łączność dość szybko po opuszczeniu portu. Jedna w przyszłości ograniczenie to ma zniknąć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200