Usługa NewsGuard ochroni nas przed fałszywymi wiadomościami

Nowa wersja popularnej przeglądarki Edge firmy Microsoftu, obsługującej smartfony Android i iOS, może ostrzegać użytkowników przed potencjalnie niewiarygodnymi źródłami wiadomości, czyli takimi które mogą rozpowszechniać fałszywe informacje . Chodzi o usługę noszącą nazwę NewsGuard (strażnik wiadomości).

Jest to zewnętrzna aplikacja (dlatego nie musimy tu instalować żadnych dodatków), którą zawiadują niezależni dziennikarze. Poddają oni – posługując się sobie znanymi narzędziami - ocenie informacje pojawiające się w internecie, odnotowują rozpowszechniające je witryny i informują użytkownika przeglądarki, że nie powinny się z taką witryną łączyć, gdyż nie jest ona godna zaufania.

Nowa usługa spotka się zapewne z przychylnym przyjęciem użytkowników internetu, którzy na co dzień muszą sami próbować ocenić czy mogą kliknąć na dany link lub wpisać w przeglądarce konkretny adres nie mając pewności, że za chwilę nie przekonają się, że jest to „fake news”.

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • Użytkownicy Androida mogą się wkrótce zdziwić

Usługa działa w prosty sposób. Należy ją najpierw aktywować klikając w przeglądarce Menu (wielokropek), a następnie opcję Ustawienia. Następnie wybrać funkcję Klasyfikacja wiadomości. Wtedy na pasku wyświetlającym adres strony, z którą zamierzamy się połączyć, pojawi się nowa ikona. Poinformuje ona nas, czy dana witryna jest godna zaufania. Jeśli jest to zielona ikona, witryna jest godna zaufania. Widząc czerwoną ikonę powinniśmy zrezygnować. Jeśli chodzi o polskie strony, to póki co usługa nie analizuje ich.

Z usługi (oferowanej obecnie użytkownikom mobilnych wersji przeglądarki Edge) mogą też korzystać użytkownicy przeglądarki Chrome obsługującej desktopy – jest ona w tym przypadku dostępna w postaci rozszerzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200