Usługa Emergency SOS wkracza do Europy

Po uruchomieniu satelitarnej usługi Emergency SOS w USA oraz w Kanadzie, Apple wprowadził ją wczoraj do kilku krajów Europejskich. I tak, mogą z niej teraz korzystać użytkownicy smartfonów iPhone 14 zamieszkujący cztery europejskie kraje: Francję, Niemcy, Irlandię i Wielką Brytanię.

Grafika: Apple

Użytkownicy iPhone’ów 14 przebywający w tych krajach będą mogli kontaktować się szybko ze służbami ratunkowymi nawet wtedy, gdy znajdują się poza zasięgiem sieci komórkowej czy sieci Wi-Fi. Należy jednak pamiętać, że mogą to robić tylko użytkownicy tego konkretnego modelu smarftona iPhone, który pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego iOS 16.1 lub nowszym. Usługa jest bezpłatna przez pierwsze dwa lata począwszy od momentu aktywacji nowego smartfona.

Wbudowana w smartfon funkcja Emergency SOS wykorzystuje specjalnie zaprojektowane komponenty i oprogramowanie, które mogą łączyć się z krążącymi wokół Ziemi satelitami bez konieczności stosowania dodatkowej anteny. Użytkownicy mogą wysyłać i odbierać wiadomości już po kilku sekundach od momentu uruchomienia funkcji, pod warunkiem że pozwalają na to warunki atmosferyczne. Apple wbudował w smartfon wersję demonstracyjną funkcji, dzięki czemu użytkownicy mogą ją wypróbować, zanim znajdą się w rzeczywistej sytuacji awaryjnej.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Apple odkłada projekt budowy autonomicznego samochodu elektrycznego na półkę
  • iOS 16.4 zoptymalizuje działanie wykrywania wypadków

Dzięki nowej funkcji użytkownicy mogą również korzystać z aplikacji Find My, udostępniając w ten sposób swoją lokalizację rodzinie czy bliskim znajomym. Jak wspomniano na początku, Apple uruchomił tę funkcje w zeszłym miesiącu w USA, wydając wcześnie 450 mln USD na zbudowanie infrastruktury, która obsługuje połączenia satelitarne SOS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200