Urzędnik z gadu-gadu i Skypem

Urzędy miejskie udostępniają nowe kanały umożliwiające obywatelom szybką i bezpłatną komunikację z pracownikami urzędu. Wiele z nich wykorzystuje popularne komunikatory internetowe.

Pierwszym urzędem w kraju, który zdecydował się na zaproponowanie mieszkańcom komunikatora internetowego był magistrat w Lublinie. W ślad za nim poszły m.in. Urząd Miasta i Gminy w Wieliczce, Urząd Miejski w Jaworznie oraz Urząd Miejski w Sosnowcu, gdzie uruchomiono właśnie Skypa.

Przedstawiciele urzędów, które wprowadziły taką możliwość komunikowania i otrzymywania informacji tłumaczą to m.in. częstymi telefonami osób mieszkających poza granicami kraju, które mogą korzystając ze Skypa otrzymać informacje bez ponoszenia kosztów związanych z połączeniem telefonicznym. Ponadto umożliwia to kontakt z urzędem osobom niepełnosprawnym.

Zainteresowanie ze strony obywateli taką formą komunikowania z urzędem nie jest na razie bardzo duże. Przedstawiciele dąbrowskiego magistratu przyznają, że tygodniowo dzwoni do nich wykorzystując Skypa kilka osób. "Okazuje się, że bardziej popularny jest komunikator tekstowy, niż telefoniczny." - zauważa po miesięcznej obserwacji Piotr Jarosz, kierownik zespołu informatyków w UMiG w Wieliczce.

Źródło: Dziennik Zachodni


TOP 200