Urządzenia mobilne i aplikacje biznesowe – jak szybko wdrożyć je w firmie

Innergo Ruch mobilny wśród internautów, jak jest szacowane w badaniu przeprowadzonym w 2016 roku Cisco Mobile VNI Forecast, w trakcie okresu 2015-2020 wzrośnie ośmiokrotnie. Dlatego też firmy i organizacje inwestują w rozwój floty urządzeń mobilnych, a producenci oprogramowań i aplikacji wdrażają coraz lepsze rozwiązania, mające na celu usprawnienie realizowania zadań za pomocą tego typu urządzeń.

Myśl o bezpieczeństwie

Biorąc pod uwagę, że aktualnie blisko 50% wejść na witryny internetowe pochodzi z urządzeń mobilnych, dość oczywistym wydawać się może, że część z nich wykonywanych jest w celach realizacji zadań zawodowych. Najczęściej w pracy z takich rozwiązań korzystają obecnie pracownicy działów handlowych, logistycznych, IT czy transportowych. Posiadają oni bowiem dedykowane dla siebie rozwiązania, pozwalające im szybko i sprawnie przesłać bądź otrzymać dane. I tutaj właśnie pojawia się dość newralgiczna kwestia. Wykorzystywane urządzenia mobilne służą bowiem do przekazywania danych. Jeśli chodzi o kwestie zawodowe, są to zazwyczaj materiały i informacje o poufnym statusie, którymi nie chcemy absolutnie się dzielić.

O włamaniach do systemów komputerowych mówi się od lat, specjaliści pracują stale nad nowymi rozwiązaniami zabezpieczającymi. Zauważyliśmy, że nasi klienci są coraz bardziej świadomi, że muszą dbać o bezpieczeństwo przepływu danych w firmie, starają się nie tylko inwestować w rozwiązania, ale także budować świadomość pracowników, którzy dość często są przyczyną wycieku danych. W Polsce rozpoczyna się teraz zupełnie nowy rozdział w kwestii bezpieczeństwa danych, trwający na świecie już od ponad trzech lat. Wiąże się on z procesem rozbudowywania systemów zabezpieczeń urządzeń mobilnych, który jest jeszcze bardziej skomplikowany, ponieważ pracownicy urządzenia te mają cały czas ze sobą, a więc wynoszone są one poza obszar firmy - mówi Wojciech Gargul, ekspert do spraw systemów MDM oraz rozwiązań mobilnych w firmie Innergo Systems.

Poznaj przyjazne metody wdrożenia

Nie bez powodu mówi się, że to potrzeba jest matką wynalazku. Rozwój ruchu mobilnego sprowokował sektor IT do tworzenia nowych rozwiązań, które pozwolą na korzystanie z urządzeń mobilnych w sposób bezpieczny. Trzeba mieć na uwadze, że każdego dnia spotykamy się z sytuacjami nieprzewidywalnymi, które mogą wpływać na kwestie bezpieczeństwa związane z użytkowaniem urządzeń mobilnych. To właśnie sprawia że systemy Mobile Device Management (MDM), które umożliwiają scentralizowaną kontrolę nad smartfonami i tabletami w przedsiębiorstwach, wdrażane są w coraz większej ilości firm. W celu łatwiejszego korzystania z nich na szeroką skalę w środowisku biznesowym, producenci systemów i urządzeń mobilnych szukają nowych rozwiązań. Końcem zeszłego roku w Polsce zostały wprowadzone m.in. dwa nowe programy firmy Apple: Device Enrollment Program (DEP) i Volume Purchase Program (VPP).

Urządzenia mobilne i aplikacje biznesowe – jak szybko wdrożyć je w firmie

Jak wszystkie rozwiązania programowe, systemy MDM również wymagają ciągłej pracy nad ich ulepszeniem. Często powtarzającym się wyzwaniem, szczególnie w dużych organizacjach, była kwestia związana z czasem, którzy administratorzy IT musieli poświęcać na konfigurowanie nowych urządzeń. Rozwiązania przygotowane przez Apple pozwalają zlikwidować ten problem. Decydując się na korzystanie z programu Device Enrollment Program, firma od nas jako integratora otrzymuje urządzenie mobilne, które po aktywacji zostanie w pełni skonfigurowane w oparciu o polityki bezpieczeństwa ich własnego systemu MDM. Mówiąc w skrócie, urządzenie wystarczy wyciągnąć z opakowania, włączyć i zalogować się swoją nazwą użytkownika i hasłem – wskazuje Wojciech Gargul.

Jednak nie tylko szybkość i oszczędność czasu są plusem takich rozwiązań. Device Enrollment Program zwiększa dodatkowo kwestie związane z bezpieczeństwem, ponieważ uniemożliwia odpięcie urządzenia od systemu MDM oraz daje nam dodatkowe możliwości zarządzania. Dzięki systemowi MDM urządzenie może zostać zdalnie zablokowane lub wykasowane, jeśli będzie taka potrzeba, ale też nie będzie można go w żaden sposób używać w wypadku kradzieży. Nawet w przypadku zresetowania urządzenia, przy próbie ponownej aktywacji będzie bezużyteczne dla osoby postronnej. Taka ochrona sprawia, że kradzieże sprzętu mobilnego, używanego przez firmy, nie stanowią żadnego zagrożenia dla zasobów biznesowych przedsiębiorstwa.

Rozwijaj urządzenie mobilne

Smartfony i tablety poza łatwym dostępem i szybkością komunikacji dają nam jeszcze jedną zdecydowaną korzyść. Pozwalają na stały rozwój urządzenia i zwiększanie jego możliwości poprzez instalowanie w nim nowych rozwiązań w postaci aplikacji. Aktualnie jest to działanie niezbędne, jeśli tylko mamy na uwadze efektywność pracy. Przedsiębiorstwa, które stawiają na wykorzystywanie najnowszych, dostępnych rozwiązań borykają się jednak z kilkoma wyzwaniami w tym temacie, np. czasochłonnym przypisywaniem aplikacji do każdego pracownika, brakiem możliwości przekazywania licencji kolejnym osobom, w sytuacjach związanych z rotacją na stanowiskach pracy, a także brakiem czasu działów IT na instalację aplikacji na dużych ilościach urządzeń i ogólnymi problemami związanymi z zarządzaniem strukturą aplikacji w organizacji.

Urządzenia mobilne i aplikacje biznesowe – jak szybko wdrożyć je w firmie

Możliwość zakupu dużych ilości aplikacji w trakcie jednego procesu, przenoszenia uprawnień licencyjnych na innych pracowników w systemach MDM i optymalizacji czasu pracy działów IT w tym zakresie, jest podstawą dla dużych przedsiębiorstw. Rozwiązanie Volume Purchase Program, które jest w Polsce dostępne od kilku miesięcy, na świecie przyjęło się bardzo dobrze. Nie jest to z perspektywy klientów kluczowy przełom w korzystaniu z urządzeń mobilnych, ale na pewno udogodnienie warte wdrożenia, szczególnie w firmach, które posiadają powyżej 50 urządzeń mobilnych w swojej flocie – zauważa Wojciech Gargul.

Możliwości rozwojowe firmy rosną

Usprawnienia funkcjonowania działu IT, to cel przed jakim staje wiele firm. Aktualnie to on bowiem wpływa na duży obszar związany z innowacją i rozwojem przedsiębiorstwa. Dlatego też dodatkowe wsparcie w postaci automatyzacji procesów, które dają taką możliwość, pozwala na większe zaangażowanie działu IT w rozwój obszarów strategicznych. Bez urządzeń mobilnych, a co za tym idzie systemów MDM, nie może sprawnie funkcjonować żadna duża firma o silnej pozycji, bądź mniejsza z aspiracjami rozwojowymi. Dlatego też warto mieć na uwadze rozwiązania, które w znacznym stopniu ułatwiają korzystanie z takich systemów.

Artykuł powstał we współpracy z:

Urządzenia mobilne i aplikacje biznesowe – jak szybko wdrożyć je w firmie