Urządzenia gromadzą coraz więcej danych. Internet przedmiotów pod lupą KE i Europolu

Komisja Europejska rozpoczęła społeczne konsultacje na temat internetu przedmiotów. Stawką jest bezpieczeństwo gromadzonych przez różne urządzenia danych, o które postanowił właśnie zadbać Europol, inicjując projekt Międzynarodowego Sojuszu ds. Cyberbezpieczeństwa (ICSPA).

Zgodnie z przewidywaniami zawartymi w raporcie "The Evolution of Internet of Things", około 2020 r. w codziennym użytku będzie ponad 100 miliardów urządzeń podłączonych do internetu i przesyłających sobie wzajemnie różne dane. Skala zjawiska może być zaskakująca. Według raportu Frost & Sullivan "Analysis of the Active RFID and Sensor Networks Market", wartość wypracowanych przychodów na rynku RDIF - technologii wykorzystujących fale radiowe do przesyłania danych - wyniosła w 2010 r. 964 milionów USD, a do 2017 r. przekroczy 8,39 mld USD. Liczba połączonych siecią urządzeń i zachodzących pomiędzy nimi interakcji rośnie. Istnieje więc ogromne ryzyko powstania błędu.

Zdaniem Dariusza Szweda, Konsultanta Klientów Strategicznych w Xerox Polska, siłą koncepcji internetu przedmiotów jest to, że bazuje na produktach, które znamy i którymi umiemy się posługiwać od dawna. Na przykład drukarki, faksy, komputery i szuflady na ważne dokumenty nie znikną z naszych biur, tylko staną się dla nas bardziej użyteczne. "Wystarczy zwykły czujnik w przegródce na dokumenty w recepcji, żeby wysłać wiadomość pracownikowi o dużej liczbie przesyłek pocztowych. Chcąc wydrukować raport, nie będziemy musieli się zastanawiać, którą drukarkę wybrać w menu. Odpowiednia aplikacja pobierze harmonogram dnia z naszego arkusza biurowego i skieruje dokument na urządzenie znajdujące się najbliżej miejsca kolejnego spotkania lub pracy. Dzięki geolokalizacji drukowanie rozpocznie się tylko kilka sekund przed naszym pojawieniem się przy tej maszynie. Korzystając z powszechnych smartfonów i tabletów możemy wysłać do druku dokument który otrzymaliśmy przed sekundą oraz zmienić status tych już wysłanych. Część tych rozwiązań pojawia się już dziś - wydruk z urządzeń mobilnych, identyfikacja użytkownika przez urządzenie biurowe, aż po kartki papieru z wbudowanym układem RFID pozwalającym na ochronę informacji krytycznych" - opisuje Dariusz Szwed.

Zobacz również:

  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum

Znawcy Internetu nie mają złudzeń: wprowadzanie tej koncepcji będzie wyzwaniem nie tylko w obszarze technologicznym, ale również społecznym. Ma się tym zająć m.in. Komisja Europejska i Europol. Komisja Europejska rozpoczęła społeczne konsultacje na temat internetu przedmiotów, a szerzej - oczekiwań dotyczących gromadzenia, przetwarzania i przechowywania informacji pochodzących z prywatnych źródeł. Także Europol postanowił zidentyfikować wiążące się z tą technologią zagrożenia i rozpoczął "Program Międzynarodowego Sojuszu ds. Cyberbezpieczeństwa" (ICSPA) będący cyklem badań i spotkań dotyczących cyberprzestępczości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200