Uruchomiono pierwszy komercyjny system dwukierunkowej łączności satelitarnej z Internetem

Amerykańska firma StarBand Communications uruchomiła w Stanach Zjednoczonych pierwszy na świecie komercyjny system satelitarnego dwukierunkowego dostępu do Internetu. Usługi mają umożliwić korzystanie...

Amerykańska firma StarBand Communications uruchomiła w Stanach Zjednoczonych pierwszy na świecie komercyjny system satelitarnego dwukierunkowego dostępu do Internetu. Usługi mają umożliwić korzystanie z połączeń o dużej przepustowości osobom mieszkającym na terenach, gdzie nie docierają technologie szerokopasmowe.

System oferuje uzyskanie przepustowości rzędu 500 Kb/s przy pobieraniu danych i 153 Kb/s przy ich wysyłaniu. Koszt miesięcznego abonamentu ma wynieść 60-70 USD. Ponadto użytkownik musi zapłacić za antenę satelitarną, modem i oprogramowanie. Może też kupić przygotowany specjalnie pod kątem usługi StarBand komputer typu desktop Compaqa.

Przedstawiciele firmy zamierzają w pierwszej kolejności kierować swoją ofertę głównie do abonentów, którzy ze względów lokalizacyjnych nie mogą skorzystać z szybkiego połączenia oferowanego przez operatorów kablowych lub telefonicznych. Ich liczba w USA jest szacowana na ok. 55 mln.

Firma StarBand Communications powstała we wrześniu tego roku dzięki funduszom pozyskanym od Microsoftu, Gilat Satelitte Networks oraz ING Furman Selz Investments i EchoStar Communications. Microsoft zainwestował w firmę ponad 50 mln USD i - jak twierdzą przedstawiciele jej kierownictwa - jest "motorem rozwojowym firmy".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200