Uruchamianie Windows na Macintoshu - teraz oficjalnie

Apple przedstawił publiczną wersję beta oprogramowania Boot Camp, za pomocą którego posiadacze Macintoshy z procesorami Intela mogą uruchamiać swoje komputery bezpośrednio pod kontrolą systemu Windows XP.

Jak mówią przedstawiciele firmy, wprowadzono tę funkcję, gdyż wielu klientów pytało o możliwość uruchamiania Windows na nowych komputerach z jabłuszkiem. Pomimo tego, Apple nie zamierza świadczyć pełnego wsparcia dla systemu Windows.

Udostępnione oprogramowanie stanowi publiczną wersję beta technologii, która zadebiutuje oficjalnie w Leopardzie, czyli kolejnej generacji systemu Mac OS X. Boot Camp został wyposażony w asystenta, który pomaga w podziale dysku twardego na partycje oraz instalacji sterowników Windows dla urządzeń stosowanych w komputerze.

Zobacz również:

  • Skuteczne sposoby na przyśpieszenie komputerów Mac
  • Nearby Sharing od Google - wygodny sposób na przesyłanie plików

Proces partycjonowania odbywa się w systemie Mac OS X i wymaga jedynie użycia suwaka do określenia ilości miejsca przeznaczonego dla Windows. Proces ten odbywa się dynamicznie, co oznacza, że nie jest konieczne czyszczenie dysku w celu dodawania nowej partycji. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo danych, Boot Camp pozostawia 5 GB wolnego miejsca wokół partycji Mac i Windows. Równe proste jest przywrócenie pojedynczej partycji w celu usunięcia systemu Windows.

Po uruchomieniu instalacji konieczne jest nagranie dysku CD zawierającego wszystkie sterowniki do obsługi karty sieciowej, grafiki, interfejsu Bluetooth i innych urządzeń. Niestety, w systemie Windows XP nie można jeszcze używać wbudowanej kamery internetowej iSight ani pilota zdalnego sterowania.

Dysk utworzony za pomocą narzędzia Boot Camp Assistant instaluje także niewielkie narzędzie Windows, które przypomina panel preferencji Startup Disk i umożliwia wybranie woluminu startowego. Możliwe jest także naciśnięcie klawisza Option po uruchomieniu komputera i wybranie żądanego systemu operacyjnego.

Pewnym problemem może być wymiana plików między systemami. Mac OS X odczytuje i zapisuje dane na partycjach w formacie FAT32, ale maksymalny rozmiar pliku wynosi 4 GB. Ograniczenia tego pozbawiony jest nowszy format NTFS, ale Mac może tylko odczytywać takie woluminy. Z drugiej strony, system Windows XP nie odczytuje dysków HFS z Macintosha, ale możliwe jest zainstalowanie dodatkowego narzędzia (takiego jak MacDrive firmy Mediafour), które zapewnia odpowiednią funkcję.

Aby zainstalować system Windows, konieczny jest Macintosh z procesorem Intela, system Mac OS X 10.4.6, najnowsza wersja oprogramowania firmware (dostępnego poprzez narzędzie Software Update), a także dysk instalacyjny systemu Windows XP SP2 w wersji Home lub Professional. Niestety, jeszcze nie wiemy, czy w ten sposób można uruchomić system Windows w polskiej wersji językowej.

Więcej informacji: Apple

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200