Upraszczanie świata

Rational Rapid Developer nie jest produktem nowym. Latem ub.r. - kilka miesięcy przed przejęciem przez IBM - Rational kupił firmę NeuVis. Jej głównym produktem był pakiet programistyczny oparty na standardzie MDA (Model Driven Architecture) opracowanym przez OMG (Open Management Group). To on jest podstawą Rational Rapid Developer. Rozwiązanie NeuVis pozwalało na tworzenie zarówno kodu J2EE, jak i kodu C# dla środowiska Microsoft .Net. Rapid Developer generuje na razie wyłącznie kod Java. IBM zapowiada, że obsługa .Net pojawi się wkrótce.

Do bazy przez bramę

Drugą nowością, o której poinformowano na Software Symposium 2003, jest DB2 Information Integrator 8.1. Narzędzie to umożliwia ustanawianie połączeń między bazą DB2 UDB a bazami danych Informix Dynamic Server, Oracle, Microsoft SQL Server, Sybase, Teradata oraz źródłami zgodnymi z ODBC, i formułowanie w tej samej formie zapytania do wszystkich tych baz i scalanie wyników.

DB2 Information Integrator for Content to wersja dedykowana do współpracy z nierelacyjnymi źródłami danych, w tym m.in. z bazami Lotus Domino, katalogami LDAP, plikami Excel i XML, a także z piętnastoma popularnymi wyszukiwarkami internetowymi. Oprogramowanie zapewnia synchronizację, replikację pomiędzy zbiorami danych o różnym formacie. Za jego pomocą można też wykonywać analizy wielowymiarowe, operacje matematyczne i statystyczne oraz wyszukiwanie pełnotekstowe w środowiskach, które nie zapewniają takich funkcji.

Pakiet będzie dostępny od lipca br. w pięciu wersjach. Replication Edition będzie umożliwiać jedynie replikowanie danych między różnymi bazami relacyjnymi. Standard Edition będzie wzbogacona w możliwość zadawania zapytań i konsolidacji wyników. Wersja Advanced Edition obejmuje wielodostępną licencję na bazę DB2 UDB (wersja standard jest ograniczona do kilku jednoczesnych użytkowników), zaś Advanced Edition Unlimited pozwala na nieograniczoną liczbę jednoczesnych połączeń z bazą danych, co może być przydatne w zastosowaniach internetowych. Ostatnia - Developer Edition - ma być tanią, jednostanowiskową wersją przeznaczoną dla programistów. Wspierane platformy systemowe to: Solaris, HP-UX, AIX, Linux (x86) i Windows.

Linux nie schodzi z serwera

Na konferencji najwięcej mówiło się o Linuxie. Scott Handy, odpowiedzialny w IBM za marketing rozwiązań linuxowych, stwierdził, że choć sam system nie przyniósł firmie ani centa, jego obecność w ofercie zwiększa ogólną sprzedaż, która już obecnie przewyższa 2 mld USD rocznie. We współpracy z IBM producenci oprogramowania przenieśli do systemu Linux ok. 2,5 tys. aplikacji. SAP już wdrożył ponad tysiąc swoich rozwiązań na platformie Linux. Linuxa wspierają także JD Edwards, Oracle, a ostatnio PeopleSoft.

Scott Handy jest przekonany, że Linuxa najlepiej sprawdza się na serwerach i aby pokonać system Microsoftu dla zastosowań typu desktop, trzeba najpierw przygotować linuxowy odpowiednik Microsoft Office. Według Scotta Handy, szanse powodzenia ma strategia przyjęta przez IBM, polegająca na oferowaniu prostych aplikacji biurowych w formie apletów Java w ramach portalu. Ostatnio IBM przedstawił tego typu oprogramowanie pocztowe. Nie jest to oferta dla wszystkich, zwłaszcza dla użytkowników notebooków, którzy często pracują offline. Jednak w firmach, w których komputer jest używany sporadycznie, stosunek korzyści do ceny może okazać się korzystny.

Dla Computerworld komentują:
Grzegorz Rusin, prezes zarządu, Apus sp. z o.o., Kraków
Gdy IBM kupił Informixa, wiedzieliśmy, że jego produkty będą z biegiem czasu schodzić na dalszy plan. Potwierdzeniem tego jest fakt, że IBM przez ostatnie dwa lata nie zaoferował partnerom żadnej ścieżki migracji do środowiska programistycznego Informix 4GL. To, co obiecuje obecnie, nie ma już dla partnerów Informixa istotnego znaczenia - większość z nich rozwija oprogramowanie w innych środowiskach.

Od kilku lat klienci coraz częściej mają własne preferencje co do platformy bazodanowej aplikacji. Chcąc nie chcąc, dostawcy rozwiązań muszą się do ich wyborów dostosować, co niesie także konsekwencje w dziedzinie narzędzi programistycznych. Nasza firma nadal rozwija aplikacje w Informix 4GL, jednak w nowych projektach posługujemy się pakietem Borland Delphi. Dzięki temu nasze aplikacje mogą współdziałać ze wszystkimi serwerami baz danych.

Krzysztof Nowak, wiceprezes ds. oprogramowania, Fortech, Kraków
To, o czym na konferencji Infobahn IBM mówił ustami Dona Topa, brzmiało jak requiem dla środowiska Informix 4GL. Potwierdziły się wszystkie nasze wcześniejsze wątpliwości i obawy. Nie mamy złudzeń i nie zamierzamy czekać na EGL. Jednocześnie jednak nie zamierzamy pozbywać się z dnia na dzień kilkuset tysięcy linii kodu Informix 4GL stworzonego i przetestowanego na przestrzeni ostatnich 15 lat. Zdecydowaliśmy się wdrożyć narzędzia migracyjne firmy Supra, które pozwolą naszym aplikacjom 4GL współpracować z bazami IBM DB2 i Oracle 9i. Narzędzia Supry już dziś integrują się z technologią Eclipse. Zyskamy też graficzny interfejs. Nowe aplikacje tworzymy już za pomocą narzędzi Microsoft Visual C++.

TOP 200